Ben Ladena zidentyfikowano dzięki próbce DNA z mózgu jego siostry

Osama ben Laden został najpierw zidentyfikowany po rysach twarzy. Telewizja CNN podaje, że także wykonane później testy DNA potwierdziły tożsamość najgroźniejszego terrorysty świata.

Ben Laden został dziś zabity przez siły USA operujące w Pakistanie. Informator CNN powiedział, że terrorystę najpierw zidentyfikowano na podstawie fotografii przedstawiających ciało z raną postrzałową głowy. Użyto do tego m.in. programu do rozpoznawania twarzy. Nie zdecydowano jeszcze, czy fotografie te zostaną opublikowane.

FBI pobrał próbki od zmarłej siostry terrorysty

Brytyjski "Daily Telegraph" podaje z kolei, że przeprowadzenie testów DNA było możliwe dzięki próbkom materiału genetycznego "bliskiego krewnego terrorysty". Krewnym tym była siostra ben Ladena, która kilka lat temu zmarła na raka mózgu w Bostonie. Błyskawicznie po jej śmierci na miejscu pojawili się agenci FBI, którzy pobrali próbki jej krwi i fragmenty mózgu. Na ich podstawie stworzono profil genetyczny.

Pobrane próbki tkanek pasują do materiału genetycznego mężczyzny, który został postrzelony w głowę i pierś podczas ataku sił USA w Pakistanie - podaje "Daily Telegraph".

Ciało ben Ladena spoczęło w morzu

Administracja USA podała, że ciało ben Ladena zostało pochowane w morzu zgodnie z obyczajami islamskimi. Decyzję o takim pochówku podjęto, by nie dopuścić do sytuacji, w ktorej grób ben Ladena stałby się miejscem pielgrzymek ekstremistów.

Osama ben Laden: wódz islamskich terrorystów [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM