Indie oskarżają: Pakistan wiedział, gdzie jest Osama ben Laden

Zaostrza się ton komentarzy indyjskiej prasy po akcji komandosów amerykańskich, której efektem było zabicie w Pakistanie Osamy bin Ladena. Indyjscy publicyści coraz dobitniej wyrażają pogląd, iż najbardziej poszukiwany terrorysta świata przebywał w Pakistanie za wiedzą części aparatu wojskowego tego kraju.

Według indyjskich komentatorów w wyniku takiej sytuacji Pakistan stał się w ostatnich latach centrum światowego terroryzmu.

Prasa apeluje: Ostrzej z Pakistanem

Maroof Raza , komentator dziennika "The Times of India", pisze, że Indie nie potrafiły do tej pory użyć siły, by ukarać terrorystów odpowiedzialnych za organizację ataku na Bombaj w roku 2008, którzy przebywają na terytorium Pakistanu. Autor komentarza kwestionuje niesłuszną - jego zdaniem - postawę władz indyjskich, które nie zdecydowały się na użycie siły w stosunku do przebywających w Pakistanie terrorystów, by wymierzyć im sprawiedliwość, ale dążą raczej do wybaczenia i zapomnienia wydarzenia sprzed niemal trzech lat.

Inny komentator "Times of India", Ajai Sahni pisze o konieczności wzmocnienia militarnych zdolności Indii, tak by mogły one reagować bez ograniczeń na wrogie akty ze strony nieprzyjaciół kraju. W tym kontekście autor podaje w wątpliwość - jego zdaniem niekonsekwentną - politykę indyjską wobec Pakistanu po ataku na Bombaj.

Z kolei w dzienniku "The Indian Express" Raja Mohan wyraża pogląd, iż dopóki pakistańskie struktury wojskowo-wywiadowcze będą decydowały o kształcie polityki tego kraju, dopóty trudno będzie polepszyć stosunki indyjsko-pakistańskie oraz rozmontować struktury terrorystyczne w Pakistanie.

Światowe gazety o śmierci ben Ladena [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM