Palin: Obama jest za miękki. Ujawnić zdjęcia ben Ladena

Część polityków amerykańskiej Partii Republikańskiej krytykuje Baracka Obamę za to, że nie zgodził się na ujawnienie zdjęć zabitego Osamy ben Ladena. Prezydent tłumaczy, że publikacja fotografii nie służy bezpieczeństwu narodowemu USA.

W wywiadzie dla telewizji CBS Barack Obama powiedział, że publikacja zdjęć mogłaby rozpalić emocje i zwiększyć zagrożenie dla amerykańskich żołnierzy. - Jest niezwykle ważne, by drastyczne zdjęcia osoby, która dostała strzał w głowę, nie krążyły jako zachęta do dalszej przemocy lub narzędzie propagandowe - powiedział Barack Obama. Dodał, że ujawnienie zdjęć byłoby przejawem triumfalizmu.

Z prezydentem USA zgodził się wpływowy republikański senator John McCain. Inny Republikanin - Lindsey Graham jest przeciwnego zdania. Uważa on, że publikacja zdjęć rozwiałaby wszelkie wątpliwości w sprawie śmierci ben Ladena. Prezydenta skrytykowała też była gubernator Alaski i kandydatka na wiceprezydenta USA, Sarah Palin, która zasugerowała, że jest on zbyt miękki. Decydując się na utajnienie zdjęć martwego przywódcy al-Kaidy, Barack Obama postępuje wbrew amerykańskiej opinii publicznej. Z sondażu CNN wynika, że 56 procent mieszkańców USA chciałoby opublikowania fotografii.

Przy szpitalu, niedaleko kościoła. To tu mieszkał Osama. ZOBACZ >>

TOK FM PREMIUM