NYT: Strzelali głównie amerykańscy komandosi

Dziennik "New York Times" podał nowe szczegóły operacji, w której zginął Osama ben Laden. Według gazety podczas akcji strzelali głównie amerykańscy komandosi.

"New York Times" napisał, że wbrew twierdzeniom przedstawicieli amerykańskiej administracji strzelanina w posiadłości w Abottabad miała jednostronny charakter. Broni użył jedynie kurier ben Ladena Abu Ahmed al-Kuwaiti, który znajdował się w domku gościnnym przylegającym do głównego budynku. Kuwaiti strzelał zza zamkniętych drzwi i szybko został zabity prze komandosów wraz z towarzyszącą mu kobietą. Żadna z pozostałych osób znajdujących się na terenie posiadłości nie użyła broni.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji tłumaczył dziennikarzowi "New York Times", że po pierwszych strzałach komandosi musieli przyjąć założenie, że wszyscy inni też byli uzbrojeni. Według relacji nowojorskiej gazety gdy amerykańscy żołnierze weszli do pokoju, w którym znajdował się ben Laden zobaczyli leżące w zasięgu jego rąk pistolet Makarov oraz kałasznikowa. Natychmiast otworzyli więc do niego ogień zabijając go strzałami głowę i klatkę piersiową.

Biały Dom oświadczył, że nie będzie ujawniał więcej szczegółów na temat misji sił specjalnych "Navy SEALs". Przedstawiciele amerykańskiej administracji tłumaczą, że wcześniejsze informacje na temat przebiegu akcji były nieścisłe ponieważ były zbierane na gorąco, tuż po jej zakończeniu.

Pięcioro najbogatszych prezydentów miast w Polsce. Zobacz ile mają na koncie? >>

DOSTĘP PREMIUM