Czy leci z nami muzułmanin? Tak? To niech wysiądzie

Kiedy pasażerowie samolotu linii Atlantic Southeast zobaczyli wsiadających na pokład dwóch islamskich imamów w tradycyjnych strojach, na pokładzie wybuchła panika. Zmierzający na pas startowy samolot zatrzymał się. Muzułmanie zostali sprawdzeni przez służby lotniskowe. Nie stanowili zagrożenia. Ale na pokład samolotu już nie wsiedli.

Kiedy dwójka ubranych w tradycyjne islamskie stroje mężczyzn wsiadła do samolotu linii Atlantic Southeast, na ich widok na pokładzie maszyny zapanował niepokój - pisze telewizja CNN. Według agencji DPA pasażerowie zażądali od załogi, by "coś z tym zrobiła".

 

Pasażerowie nie chcieli lecieć z islamskimi imamami

Masudur Rahman i Mohammed Zaghloul przeszli wcześniej przez standardowe procedury bezpieczeństwa na lotnisku. Przeszli też przez kolejny szczebel kontroli i wsiedli do samolotu. Wówczas jednak, po interwencji pasażerów, podeszli do nich funkcjonariusze Administracji Bezpieczeństwa Transportu. Muzułmanie dowiedzieli się, że pilot odmawia startu z nimi na pokładzie, ponieważ reszta pasażerów "czuje się niekomfortowo" w związku z ich obecnością na pokładzie.

- Musieli przejść przez kolejną kontrolę. Funkcjonariusze TSA nie znaleźli przy nich nic podejrzanego - opowiada Ibrahim Hooper z Rady ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich, z którą skontaktowali się później obaj mężczyźni. Po sprawdzeniu obu imamów TSA skierowało ich z powrotem na pokład samolotu. Ale Rahman i Zaghloul nie dostali się do samolotu. - Pilot odmówił (przyjęcia z powrotem muzułmanów na pokład - red.) i wystartował - relacjonuje Ibrahim Hooper.

Muzułmanie: uprzedzenia jak wobec czarnoskórych

Masudur Rahman jest profesorem na Uniwersytecie Memphis. Jak powiedział później, odmowa przyjęcia na pokład samolotu skojarzyła mu się z "uprzedzeniami, których ofiarą była Rosa Parks w czasach działalności ruchu praw obywatelskich" (Ruch walczył o równouprawnienie osób czarnoskórych w USA - red.).

- Coś takiego przydarzyło się w tamtym samolocie. I nie powinno się przydarzyć komukolwiek innemu - powiedział Rahman.

Przewoźnik: "Badamy sprawę"

Linie lotnicze Atlantic Southeast oświadczyły, że badają sprawę. Przewoźnik przeprosił "za wszelkie niedogodności, które to mogło spowodować", nie wyjaśnił jednak, dlaczego obaj mężczyźni nie polecieli lotem 5452. Linie podkreśliły, że Rahman i Zaghloul otrzymali możliwość polecenia innym lotem.

Rahman i Zaghloul lecieli na konferencję poświęconą islamofobii.

"Polska może być natchnieniem dla UE" - prezydent na Paradzie Schumana [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM