"Książę terroru" uciekł podczas ataku na siedzibę ben Ladena?

19-letni Hamza ben Laden mógł uciec z domu w pakistańskim Abbottabadzie podczas lub po ataku komandosów - donoszą amerykańskie media. Wiadomo, że najmłodszy syn terrorysty nie został zabity ani pojmany. Nikt nie wie jednak, gdzie może się obecnie znajdować.

Amerykańscy komandosi z jednostki SEAL zaatakowali dom, w którym mieszkał Osama ben Laden 2 maja. Podczas ataku zabito najgroźniejszego terrorystę świata i innych męskich mieszkańców domu (jego syna i dwóch kurierów). Inni lokatorzy, kobiety i dzieci, zostali skrępowani i pozostawieni na miejscu. Wkrótce później pojmały ich pakistańskie służby specjalne.

Początkowo Biały Dom twierdził, że 19-letni Hamza także został zabity przez komandosów, potem okazało się jednak, że śmierć poniósł jego 22-letni brat Khalid. Trzy żony ben Ladena, które są obecnie w rękach Pakistańczyków, twierdzą, że nikt nie widział Hamzy od czasu ataku - donosi ABC News. Pakistańskie służby stwierdziły, że spośród 21 mieszkańców domu brakuje jednej osoby. Założono więc, że Hamzie udało się w jakiś sposób uciec z domostwa podczas ataku lub tuż po nim.

Biały Dom: "To niemożliwe, cały teren był monitorowany"

Tej teorii stanowczo zaprzeczają amerykańscy oficjele. Podkreślają oni, że komandosi z jednostki SEAL byli wyposażeni w detektory podczerwnieni, cały teren był otoczony, a akcja była monitorowana z powietrza. Nagrania wykonane podczas akcji potwierdziły, że nikomu nie udało się uciec z domostwa.

Przedstawiciele Białego Domu twierdzą także, że jedyną osobą, której ciało zabrano, był Osama ben Laden.

Możliwe jest więc także, że Hamza wyszedł z domu krótko przed atakiem. Jego dalszy los jest jednak cały czas owiany tajemnicą.

Miał przejąć schedę po ojcu

19-letni Hamza to najmłodszy syn Osamy ben Ladena. Był bliskim powiernikiem ojca i słynął z ostrej krytyki państw zachodnich. W 2005 roku, po zamachach w londyńskim metrze, napisał poemat sławiący terrorystów. Była premier Pakistanu Benazir Bhutto przed śmiercią oskarżyła Hamzę o zorganizowanie jednego z zamachów na nią.

Jedyne znane zdjęcia Hamzy pochodzą z nagrań propagandowych Al-Kaidy. Wielu ekspertów uważa, że 19-latek był wychowywany na następcę swojego ojca Osamy i miał przejąć po nim przywództwo Al-Kaidy. Z tego powodu był nazywany "księciem terroru".

Akta sprawy Olewnika w sieci, m.in. ostatni list Franiewskiego [DOKUMENTY]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM