Kaddafi prawdopodobnie jest ranny. Uciekł z Trypolisu

- Muammar Kaddafi prawdopodobnie jest ranny i uciekł z Trypolisu, ale wciąż pozostaje w Libii - uważa Franco Frattini, włoski minister spraw zagranicznych. Jednak rzecznik libijskiego rządu zaprzecza doniesieniom, jakoby Kaddafi odniósł jakieś obrażenia: ?To nonsens?.

Skąd informacje o stanie Kaddafiego? Przekazał je włoskiemu rządowi wikariusz apostolski Trypolisu, bp Giovanni Martinelli. - Uznajemy te wiadomości za wiarygodne - podkreślił Frattini. - Międzynarodowa presja zmusiła libijskiego dyktatora, by szukał możliwości ucieczki i bezpiecznego miejsca schronienia - dodał. Kaddafi najprawdopodobniej pozostał w Libii. Frattini: "To duży kraj z rozległymi obszarami pustynnymi".

Szef włoskiego MSZ zaznaczył, że wątpi w autentyczność nagrania wideo z Kaddafim, które pokazały kilka dni temu tamtejsze stacje telewizyjne jako dowód na to, że przywódca ma się dobrze.

Zapytany o to, kiedy konflikt może skończyć, włoski minister odpowiedział. - Kluczowym momentem będzie formalne postawienie zarzutów Kaddafiemu w trybunale międzynarodowym, co stanie się prawdopodobnie do końca maja - mówi.

Kaddafi jest jednym z trzech urzędników libijskich, za którym trybunał w Hadze wydał kilka dni temu międzynarodowy nakaz aresztowania.

DOSTĘP PREMIUM