Fatima: Naukowcy wyjaśniają "słoneczny cud JP II"

W Portugalii nie milkną komentarze po wczorajszym "słonecznym cudzie" w Fatimie. Podczas pokazu filmu o Janie Pawle II na niebie pojawił się niespotykany widok.

Wczorajsze uroczystości upamiętniające objawienia fatimskie były także formą uczczenia beatyfikacji Jana Pawła II. Po mszy dla ponad 200 tysięcy pielgrzymów z całego świata, na wielkich telebimach zaprezentowano film o związku papieża-Polaka z Fatimą.

W pewnym momencie oczy wiernych zwróciły się ku bezchmurnemu niebu. Widok był niezwykły: wokół słońca utworzyła się piękna aureola w kolorach tęczy. Wielu wiernych uznało ten niesamowity widok za niewątpliwy znak obecności Jana Pawła II.

Niezwykłe zjawisko postanowili wytłumaczyć naukowcy. Kolorowa aureola to efekt odbijania promieni słonecznych przez malutkie kryształki lodu, obecne na bardzo dużej wysokości.

Costa Alves z portugalskiego instytutu meteorologicznego przyznaje, że to zjawisko wcale nie jest tak rzadkie, jak się wydaje. - Po prostu w wyjątkowo wzruszających momentach częściej zwracamy na takie rzeczy uwagę - wyjaśnia meteorolog.

Autobus zjechał ze skarpy. 38 rannych >>

DOSTĘP PREMIUM