Indie: zabiły córki, bo wybrały hinduskich mężów - "Zasłużyły sobie"

- Przyniosły wstyd naszej społeczności. Jak mogły uciec z hindusami? Zasłużyły na śmierć. Nie mamy wyrzutów sumienia - powiedziała, tuż po aresztowaniu przez policję, jedna z matek. Kobiety zabiły własne córki tylko dlatego, że "jako muzułmanki nie powinny były brać na hindusów na mężów".

Aresztowane kobiety są muzułmankami. Postanowiły udusić własne córki za to, że je znieważyły. Jak? Zostały żonami hindusów. Husna miała lat 26, a Zahida 19. - Obie dziewczyny zostały zaatakowane przez matki po powrocie do domu, tuż po ślubie. Przyszły, by porozumieć się ze swoimi rodzinami i porozmawiać na temat wyboru, jakiego dokonały - powiedział Anil Kumar Kusan, policjant prowadzący sprawę.

"Za zniewagę rodziny należy się śmierć"

Młode kobiety były sąsiadkami w miejscowości Baghpat znajdującej się w prowincji Uttar Pradesh, na północy Indii. Zakochały się w dwóch robotnikach budowlanych, którzy byli hindusami. W Indiach mariaże między kastami, a także religiami (zwłaszcza związki pomiędzy muzułmanami a hindusami) nie są dobrze widziane. Zazwyczaj to rodzina wybiera młodej dziewczynie małżonka w obrębie tej samej grupy społecznej.

Znane są przypadki kamienowania niepokornych kochanków. Jednak rzadko zdarza się, by to matki same zabijały swoje dzieci. - Za zniewagę rodziny należy się śmierć - mówią aresztowane, które są wdowami, a w gazetach wypowiadają się pod wspólnym imieniem "Khatun", które oznacza, że pochodzą z wyższej kasty i są osobami nobliwego pochodzenia.

Kara będzie równie surowa?

Nie wiadomo, jaki wymiar kary spotka obie morderczynie. Ze względu na ich wysoką przynależność kastową możliwe jest, że sankcja nie będzie surowa. Indyjski Sąd Najwyższy stara się walczyć z plagą "honorowych zabójstw" wśród Indusów. W swoim oświadczeniu, w zeszłym tygodniu sędziowie oświadczyli, że "takie praktyki są barbarzyńskie i nacechowane feudalizmem".

W Indiach rocznie z powodu morderstw tego typu ginie ok. 900 osób.

DOSTĘP PREMIUM