Rosyjskie media o tablicy: "Tajni patrioci"

"W Polsce zdjęli tablicę o czerwonoarmistach" - informuje rosyjski dziennik "Komsomolskaja Prawda". Gazeta przypomina, że w niedzielę niezidentyfikowane osoby przymocowały tabliczkę z napisem w języku rosyjskim na pamiątkowym obelisku obok dawnego obozu jenieckiego w Strzałkowie. Tablica miała upamiętniać - zgodnie z jej treścią - 8 tysięcy "radzieckich czerwonoarmistów brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919 - 1921".

"Komsomolskaja Prawda" zauważa, że - tablicę już zdjęto, ale wciąż nie wiadomo kto ją tam powiesił. W niedzielnych relacjach telewizja NTV okrzyknęła te osoby -"tajnymi patriotami". Popularna "Komsomołka" przypomina, że rzecznik rosyjskiej dyplomacji Alekandr Łukaszewicz zapewnił Warszawę, że Moskwie nic na ten temat nie wiadomo. Zdaniem Łukaszewicza, jeśli tablica zawisła bez uzgodnień z polskimi władzami to powinno się ją zdjąć, i dodał, że śmierć czerwonoarmistów pozostaje w pamięci narodu rosyjskiego.

Tekst pozostał bez komentarza ze strony redakcji, choć to "Komsomolskaja Prawda" wielokrotnie publikowała obszerne artykuły sugerujące nieludzkie znęcanie się Polaków nad radzieckimi jeńcami z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz zawierające twierdzenia, że to nie Rosjanie a Niemcy zamordowali polskich oficerów w Katyniu.

DOSTĘP PREMIUM