Seremet: Rosja zgadza się na przewóz wraku tupolewa do Polski

Rosjanie zgodzili się na przetransportowanie do Polski wraku Tu-154, ale nie wiadomo jeszcze kiedy nastąpi przewóz - poinformował na konferencji prasowej w Moskwie prokurator generalny Andrzej Seremet.

Seremet przebywa obecnie z wizytą z Moskwie, gdzie spotkał się z prokuratorem generalnym Rosji Jurijem Czajką i Komitetem Śledczym.

- Uzyskaliśmy pozytywne stanowisko Komitetu Śledczego co do podjęcia działań dotyczących przewozu szczątków wraku samolotu Tu-154M do Polski. Uzgodniliśmy, że polscy specjaliści i żandarmi na przełomie lipca i sierpnia tego roku przyjadą do Smoleńska, żeby rozpocząć przygotowania związane z tą olbrzymią operacją - mówił Seremet - Nie potrafię podać daty sprowadzenia wraku samolotu. Oczywiście o to pytaliśmy. Uzyskaliśmy informację, że strona rosyjska prowadzi jeszcze badania techniczno-lotnicze i w związku z tym uzgodniliśmy, że polscy biegli będą mogli w nich również uczestniczyć.

Podano także, że pod koniec maja do Moskwy przyjadą polscy biegli z zakresu fonoskopii, którzy wspólnie z rosyjskimi ekspertami zbadają oryginalne nagrania z czarnych skrzynek Tu-154M.

Seremet poinformował, że Polska uzyskała ze strony kierownictwa Komitetu Śledczego oświadczenie, że "w interesie Rosji leży wyjaśnienie wszystkich przyczyn tej katastrofy, niezależnie od tego, czy ewentualna odpowiedzialność jakiś osób będzie związana z tym czy też z drugim krajem".

Prokurator generalny Rosji zaznaczył, że oba kraje mają doskonałą współpracę. Mówił także, że nie może potwierdzić informacji o śmierci jednego ratownika.

Problemy z rozpoznaniem trzech ciał

Seremet odniósł się do niedawnego komunikatu Komitetu Śledczego dotyczącego identyfikacji ciał po katastrofie. - W trzech przypadkach doszło do innego wskazania ofiar przez badanie DNA niż przez rodziny - poinformował. Zaznaczył, że nie chodzi tu o możliwość błędnego pochowania niektórych ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, tylko o sprzeczności pomiędzy badaniami DNA a rozpoznaniem przez krewnych.

Oprah Winfrey po 25 latach kończy swój show [FOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM