Betonowe namioty: przełom w pomocy humanitarnej

- ?Budynek w paczce? rozstawia się równie szybko co namiot, należy polać go wodą, a w ciągu 24 godzin zamieni się w bezpieczne, bardzo wytrzymałe pomieszczenie - tłumaczy BBC twórca wynalazku, który może znacznie ułatwić pracę ekip humanitarnych.

W czasie ostatnich 12 miesięcy miała miejsce seria klęsk żywiołowych. Trzęsienia ziemi w Japonii i Haitii czy tornada we wschodniej części Stanów. Wszystkie wymagały ogromnych przedsięwzięć humanitarnych. W laboratoriach ciągle powstają innowacje technologiczne, które mają ułatwić pracę ekipom pomagającym poszkodowanym. Jedną z nich, jak opisuje BBC, jest materiał, który pod wypływem wody zamienia się w beton i pozwala na zbudowanie sterylnego i bardzo wytrzymałego schronienia w ciągu zaledwie 24 godzin.

Genialna prostota

Materiał o obrazowej nazwie Concrete Canvas (dosłownie: betonowe płótno ) wynaleźli brytyjscy inżynierowie Will Crawford i Peter Brewin jeszcze w czasie studiów, żeby mogły z niego powstawać schronienia w zagrożonych częściach świata. Wynalazcy chcieli by, "budynki w paczkach" były przydatne na misjach ONZ i pracy wojska oraz by służyły grupom uchodźców i poszkodowanych cywili na całym świecie.

- Materiał działa na bardzo prostej zasadzie - tłumaczy BBC twórca Peter Brewin - Wystarczy z niego uformować właściwy kształt, przyciąć przy pomocy specjalnych narzędzi, polać wodą i w ciągu godziny zacznie twardnieć, a w ciągu doby zamieni się w bardzo wytrzymałą, betonową konstrukcję. Stworzyliśmy ten materiał, że budować z niego schronienia w zagrożonych miejscach.

Łatwe do zbudowania, ale bardzo wytrzymałe

Betonowe namioty to nadmuchiwane pomieszczenia, pokryte z wierzchu materiałem Concrete Canvas. Są składane i w paczkach dostarczane na miejsce, gdzie mają być wykorzystane - opisuje BBC. Po otwarciu paczki specjalna pompa nadmuchuje wnętrze, a całość należy polać z zewnątrz dużą ilością wody. Dwie osoby w ciągu godziny są w stanie postawić taki budynek, a potem musi on już tylko wyschnąć i stwardnieć.

 

Concrete Canvas Shelters (Schronienia z Betonowego Płótna) przypominają trochę namioty. Są jednak znacznie bezpieczniejsze: można je zamknąć na klucz, są ognioodporne, jest w nich chłodno nawet jeżeli ustawione są na słońcu, a ich wnętrze jest sterylne - tłumaczy twórca Peter Brewin. W środku "namiot" ma powierzchnię 54 m2, a ponieważ ściany są betonowe można w nich wiercić dziury i mocować gniazdka

Zaledwie 10 tysięcy funtów

Materiał powstały jako praca konkursowa, budynki w paczkach zdobyły już serię nagród, w tym Saatchi & Saatchi Award przyznawaną pomysłom, które zmieniają świat. Budynki wykorzystywane są w krajach rozwijających się, m.in w Etopii , a obecnie używane są w Japonii. Jedynym problemem jest cena. Jak opisuje BBC jeden taki namiot jest wart przynajmniej 10,000 funtów (ok. 45 tys. złotych), co dla organizacji pozarządowych walczących ze skutkami kryzysów to bardo dużo. - Jeżeli zaczniemy produkować je w dużych ilościach, cena powinna zacząć spadać - przekonuje twórca Peter Brewin.

DOSTĘP PREMIUM