Królewski splendor dla Obamy

Trzydniowa wizyta prezydenta Baracka Obamy i pierwszej damy USA w Wielkiej Brytanii będzie obfitować w pokazy królewskich ceremonii, dworskiej etykiety i wyjątkowej pompy

Prezydencki orszak przejechał tuż przed południem The Mall - główną aleją prowadzącą do Pałacu Buckingham. Punktualnie o 12.00 przed głównym wejściem do pałacu prezydenta USA i Michelle Obamę powitała królowa Elżbieta II i jej mąż książę Filip. Chwilę później królowa i Obamowie przeszli do ogrodów Pałacu Buckigham, gdzie brytyjska monarchini podjęła amerykańskich gości lunchem. Później Elżbieta II osobiście pokaże amerykańskiej parze królewską kolekcję dzieł sztuki, w skład której wchodzą m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa oraz Canaletto.

Będzie to już drugie spotkanie Obamów z królową. Po raz pierwszy rozmawiali w 2009 r., ale tamta wizyta prezydenta USA nie miała charakteru państwowego.

Obamowie spotkali się też z księciem Williamem i księżną Katarzyną (do 29 kwietnia Kate Middelton). Wiadomo, że złożyli im życzenia z okazji ślubu. Wizyta prezydenta USA jest okazją do pierwszego (poza dniem ślubu) zaprezentowania się Kate w roli członkini rodziny królewskiej i księżnej Cambridge.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ze spotkania Baracka Obamy z królową Elżbietą II

Spotkanie z lordami i Cameronem

Jutro prezydenta USA spotka rzadki zaszczyt - będzie przemawiał przed obiema izbami brytyjskiego parlamentu, który to przywilej przysługuje tylko królowej w czasie corocznego otwarcia parlamentu.

Prezydent Obama będzie też rozmawiał na Downing Street z premierem Davidem Cameronem m.in. o wydarzeniach w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, gdzie USA i Zjednoczone Królestwo są zaangażowane w pomoc dla powstańców w Libii i próby zażegnania konfliktu palestyńskiego.

W czwartek Francja, w piątek Warszawa

W czwartek Obama będzie uczestniczył w spotkaniu grupy G8 we francuskim kurorcie Deauville. W piątek wieczorem przyleci do Warszawy, gdzie będzie uczestniczył w spotkaniu liderów państw Europy Środkowej i Wschodniej. W sobotę będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Prof. Kuźniar powiedział w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że "jest to prawdopodobne", że prezydent Obama spotka się w Warszawie z rodzinami ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.. Dodał, że ewentualne spotkanie zależy między innymi od jednolitego stanowiska rodzin.

Prezydencki doradca zdementował też pojawiające się pogłoski, jakoby amerykański prezydent miał odwiedzić Kraków. - Nigdy nie było planów takiej wizyty - powiedział stanowczo prof. Kuźniar. Nie wykluczył jednak, że prezydent Obama odwiedzi katedrę polową Wojska Polskiego w Warszawie.

TOK FM PREMIUM