Litwa. Ciąg dalszy walk nazw polskich z litewskimi

Największy dziennik na Litwie "Lietuvos Rytas" napisał, że w podwileńskiej miejscowości Bujwidze już po raz drugi zmieniane są tablice informacyjne z litewskich na polskie. Chodzi o napisy z nazwą przepływającej przez tę miejscowość rzeki Wilia, która po litewsku brzmi Neris.

"Lietuvos Rytas" donosi, jak przed miesiącem obok litewskiej nazwy rzeki Neris na tablicy ktoś napisał "Wilia". Zainterweniowały służby drogowe, które zamalowały polski napis. Wkrótce trzeba było jednak wymieniać całą tablicę, bo litewska nazwa znowu została przykryta polską.

Dziennik napisał także, że ostatnio, również na drodze asfaltowej w Bujwidzach, obok tablicy z nazwą rzeki po polsku, pojawił się duży napis o treści: "Litwini, zostawcie w spokoju nasze tablice informacyjne - chcemy je mieć po polsku!".

Polacy na Litwie od lat walczą o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości na terenach gęsto przez nich zamieszkałych. W rejonie wileńskim i solecznickim litewscy Polacy stanowią około 80 procent ogółu mieszkańców.

Tymczasem Państwowa Inspekcja Językowa ostro się temu sprzeciwia i nakłada kary pieniężne na lokalną administrację za umieszczanie tablic z podwójnym nazewnictwem. W wielu miejscowościach w rejonie wileńskim mieszkańcy z własnej inicjatywy i z własnych pieniędzy zawieszają na swych domach tablice z podwójnym nazewnictwem ulicy - po litewsku i po polsku.

DOSTĘP PREMIUM