Praca albo Karta Polaka - białoruscy urzędnicy muszą wybierać

Białoruscy urzędnicy państwowi, którzy otrzymali Kartę Polaka będą musieli ją zwrócić albo mogą stracić prace. Według niezależnych mediów stanie się tak, ponieważ białoruskie władze planują znowelizować wiele ustaw, w tym dotyczącą służby państwowej oraz obywatelstwa.

Anonimowy przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował, że po nowelizacji ustaw białoruscy urzędnicy państwowi posiadający Kartę Polaka będą musieli ją zwrócić organowi, który je wydał. W przypadku gdy nie będą chcieli rozstać się z Karta Polaka lub podobnym dokumentem wydawanym przez inne państwo, to będzie to podstawą do rozwiązania umowy o pracę.

- Karta Polaka obciąża obywateli Białorus, i gdyż są oni zobowiązani do uwzględniania interesów Polski w swojej działalności - stwierdził też wspomniany anonimowy przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdaniem tego urzędnika "takie postępowanie białoruskich obywateli może negatywnie odbić się na interesach narodowych Białorusi".

Białoruskie media zwracają uwagę, że ustawa o Karcie Polaka weszła w życie w 2008 roku. Potwierdza ona przynależność Polaków mieszkających na terytorium byłego Związku Radzieckiego do narodu polskiego oraz daje im pewne preferencje dotyczące na przykład nauki czy pracy w Polsce.

Soczi: plac budowy za 12 miliardów dolarów [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM