"Prosimy Obamę o pomoc" - organizacje żydowskie chcą rozmów z Tuskiem ws. mienia

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego apeluje do Baracka Obamy, by poruszył w Polsce kwestię zwrotu tego mienia. Oświadczenie w tej sprawie przesłał "Rzeczpospolitej" David Peleg, dyrektor generalny organizacji i były ambasador Izraela w Polsce. - Prosimy Obamę, by podniósł w rozmowach z polskim rządem kwestię podstawowej sprawiedliwości. Ukradzione mienie musi być zwrócone - pisze.

W oświadczeniu Peleg prosi Obamę , by w rozmowach z polskim rządem poruszył kwestię "podstawowej sprawiedliwości". Wzywa też premiera Donalda Tuska, by wznowił proces legislacyjny ustawy reprywatyzacyjnej.

Na swojej stronie Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego pisze, że Polska to jedyne duże państwo w byłym bloku sowieckim, które nie podjęła akcji na rzecz zwracania mienia prywatnego zagrabionego przez nazistów, bądź znacjonalizowanego przez władze w PRL.

- Niedopuszczalne byłoby to, żebyśmy się poddali i pozwolili polskiemu rządowi odziedziczyć mienie żydowskich rodzin zamordowanych na polskiej ziemi. Byłby to też bardzo zły przykład dla przyszłych pokoleń. Musimy kontynuować walkę, nawet gdy sytuacja jest trudna - uważa Jehuda Evron, szef innej żydowskiej organizacji - Komisji ds. Restytucji Mienia Ofiar Holokaustu.

Organizacja przypomina też, że przed wojną w Polsce mieszkało około 3,5 miliona Żydów, a obecnie jest ich około 10 tysięcy.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM