Hiszpańskie ogórki trują Niemców. Cztery osoby zmarły

Importowane z Hiszpanii ogórki okazały się źródłem poważnych zatruć pokarmowych jakie w ostatnich dniach notuje się w Niemczech. Bakteriami coli zaraziło się ponad 700 osób. Cztery zmarły.

Niemieccy eksperci zlokalizowali pierwsze, konkretne źródło zarażenia bakterią przewodu pokarmowego EHEC, zwaną inaczej bakterią coli. W hamburskim Instytucie Higieny stwierdzono obecność bakterii w trzech ogórkach z Hiszpanii - oświadczyła senator ds. zdrowia Cornelia Prüfer-Storcks. Pochodzenie czwartego, obciążonego zarazkiem, ogórka nie jest jeszcze znane.

Kontrole trwają, mówiła w telewizji ARD Pruefer-Storcks. Wyraziła nadzieję, że wykryto źródło zakażeń i że nie będzie następnych. Pobierane jednak są kolejne próbki, żeby to definitywnie wykluczyć.

Specjaliści podkreślają, że szczep bakterii coli, który zaatakował w Niemczech, zmutował dlatego, że jest odporny na wiele leków. Powoduje ciężkie zatrucie pokarmowe, które może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet śmierci. Specjaliści ostrzegają, że groźne bakterie mogą występować także w innych artykułach spożywczych.

Niemieckie warzywa jeszcze niedojrzałe

Początkowo sądzono, że zanieczyszczone warzywa pochodzą z północy Niemiec, bo właśnie tam zanotowano najwięcej przypadków zatruć. Już dziś rano Niemiecki Związek Rolników przekonywał, że źródłem infekcji nie mogły być Niemcy, ponieważ w uprawach warzyw i owoców nie stosuje się w Niemczech nawożenia gnojówką, a gnojówka może być ewentualnie źródłem zakażenia warzyw. Poza tym - podkreślił rzecznik Związku Rolników Michael Lohse - pomidory, ogórki i sałata, uprawiane w północnych Niemczech na wolnej przestrzeni, nie są jeszcze dojrzałe.

Instytut Roberta Kocha w Berlinie ostrzegł wczoraj przed spożywaniem tego typu produktów z północnych Niemiec. Skutek był taki, że w wielu regionach RFN już się załamał zbyt na warzywa.

O pierwszym przypadku zarażenia bakterią EHEC doniesiono też z Danii. Zarażenie enterokrwotocznym szczepem E.coli podejrzewa się u co najmniej sześciu dalszych pacjentów.

DOSTĘP PREMIUM