Syria rozwija tajny program nuklearny? Powiadomią ONZ

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podejrzewa Syrię o rozwijanie tajnego programu nuklearnego. Simon Smith - brytyjski ambasador w Wiedniu, akredytowany przy MAEA, powiedział dziennikarzom, że zostanie o tym poinformowana Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Najnowszy raport Międzynardowej Agencji Energii Atomowej, który zostanie przedstawiony w czerwcu Radzie Gubernatorów sugeruje, że Syria usiłuje rozwijać tajny, wojskowy program nuklearny. Zdaniem Simona Smitha autorzy raportu doszli do wniosku, że na odległych terenach pustynnych Syria zbudowała reaktor jądrowy.

Damaszek odmawia jednak inspektorom Agencji wstępu na teren obiektu tłumacząc, że jest to nienuklearna instalacja wojskowa. W swoim raporcie inspektorzy Agencji ostrzegli, że Syria usiłowała już wcześniej zbudować reaktor jądrowy. O takiej instalacji świadczą bowiem gruzy obiektu w ośrodku atomowym Al Kibar, zbombardowanego przez Izrael we wrześniu 2007 roku. W odłamkach gruzu inspektorzy wykryli ślady grafitu i uranu.

Inspektorzy Agencji badali zarzuty wobec Syrii, która na podstawie informacji amerykańskiego wywiadu miała współpracować z Koreą Północną w budowie reaktora atomowego na terenie ośrodka Al Kibar.

Czekolada i śmierć od generała Mladicia [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM