Pakistan: Terrorysta z pierwszej piątki poszukiwanych nie żyje

Mohammad Ilyas Kashmiri, jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów świata zginął w ataku amerykańskiego samolotu bezzagołowego w Pakistanie. Informację potwierdzili przedstawiciele Islamskiego Ruchu Oporu, któremu przewodził. Kashmiri znajdował się w grupie pięciu najbardziej poszukiwanych rebeliantów w Pakistanie.

Nadesłany przez zbrojne ugrupowanie Harakat-ul-Jihad al-Islami faks głosi, iż Kashmiri "doznał męczeństwa" w ataku, dokonanym w piątek o godzinie 23.15 czasu lokalnego na graniczącym z Afganistanem plemiennym terytorium Północnego Waziristanu. Faks zapowiada odwet wobec Stanów Zjednoczonych. Zastrzegający sobie anonimowość funkcjonariusz pakistańskiego wywiadu poinformował, że Kashmiri był jednym z dziewięciu bojowników, zabitych w tym ataku.

Władze indyjskie umieściły Ilyasa Kashmiriego na liście 50 poszukiwanych terrorystów, którzy schronili się w Pakistanie. Był on oskarżony o przygotowanie ataku na Bombaj w roku 2008, w trakcie którego zginęło niemal 200 osób, a miasto było sparaliżowane przez trzy dni.Surya Gangadharan, komentator indyjskiej telewizji IBN wyjaśnia: - Kashmiri był tym, który wspierał atak na Bombaj. Był także tym, który był zaanagażowany w przeprowadzenie tego ataku wraz z ruchem Lashkar-e-Toiba.

W atakach samolotów bezzałogowych przeprowadzanych przez siły USA na terenach pogranicza pakistańsko-afgańskiego zginęło już co najmniej kilkunastu wysokich rangą przywódców ugrupowań terrorystycznych. Wywiad amerykański twierdzi, że naloty są skuteczną formą eliminacji terrorystów, ale społeczeństwo Pakistanu uważa, że ginie w nich także niewinna ludność cywilna.

DOSTĘP PREMIUM