Irańskie piłkarki nie zagrają na olimpiadzie. Ich stroje za dużo zakrywają

Drużyna reprezentantek Iranu w piłkę nożną została wykluczona z rozgrywek tuż przed meczem z Jordanią w drugiej rundzie kwalifikacji. Stroje piłkarek są niezgodne z przepisami FIFA - pisze ?Guardian?. Wszystko przez to, że za dużo zakrywają.

Kobieca drużyna piłki nożnej nie będzie reprezentować Iranu na zbliżających się igrzyskach w Londynie w 2012 roku. FIFA zdecydowała, że mimo wprowadzonych poprawek stroje piłkarek wciąż nie spełniają jej wymagań. Teheran zamierza wnieść skargę o dyskryminację - napisał "Guardian" . Stroje irańskich piłkarek powstały w zgodzie z wymaganiami prawnymi Republiki Islamskiej - kobiety grają w pełnych dresach i w nakryciach głowy zakrywających całkowicie włosy.

Nie mogą grać z zakrytymi uszami czy szyją

Przedstawiciele FIFA tłumaczą, że ostrzegały drużynę, iż zgodnie z decyzją z marca 2010 zawodniczki mają prawo mieć na sobie nakrycie głowy, które zakrywa włosy, ale nie może ono sięgać poniżej uszu, ani przykrywać szyi: - Mimo zapewnień strony irańskiej o zrozumieniu naszych przepisów zawodniczki wyszły na boisko w pełnych hidżabach, całkowicie zakrywających ich głowy i szyje zawodniczek. W związku z czym mecz się nie odbył.

Zgodnie z zasadami, jakie będę obowiązywać na olimpiadzie w Londynie w 2012, "na strojach zawodników i przedstawicieli nie można promować żadnych politycznych, religijnych, komercyjnych czy osobistych treści, nie mogą też znajdować się na nich hasła w żadnym języku ani formie" - napisał "Guardian".

- Nasze stroje nie są ani politycznym, ani religijnym symbolem, nie robią też nikomu żadnej krzywdy - tłumaczy z kolei przewodnicząca irańskiej federacji piłki nożnej Farideh Shojaei.

"Grałyśmy już w tych strojach"

Już w zeszłym FIFA uznała, że stroje irańskiej drużyny kobiecej nie spełniają jej wymagań. - Jednak wprowadziliśmy odpowiednie zmiany i uzyskaliśmy akceptacje światowej federacji i jej przewodniczącego Seppa Blattera - tłumaczy Farideh Shojaei.

I dodaje: - Grałyśmy już w takich strojach mecz, więc wydawało się, że nic nie stoi na naszej drodze do Igrzysk. Obawiam się, że Iran nie ma już szans na zakwalifikowanie się do nich.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM