Coraz mniej rządów lewicowych w Europie. "Kryzys"

PRZEGLĄD PRASY. Lewicowe partie przegrywają kolejne wybory - pisze "Rzeczpospolita". Rządzą już tylko w pięciu krajach Unii Europejskiej.

W niedzielę lewica przegrała wybory w Portugalii, a władzę przejmie centroprawica. To kolejne potwierdzenie ogólnoeuropejskiego trendu. W ciągu ostatnich trzech lat konserwatyści przejęli władzę między innymi we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech.

Zdaniem ekspertów, główną przyczyną jest kryzys finansowy. - Prawicowe partie są postrzegane jako bardziej kompetentne w sprawach gospodarczych - mówi szef liberalnego ośrodka CentreForum w Londynie, Chris Nicholson. - Dlatego w czasach kryzysu wyborcy na nie głosują - dodaje.

Francuski politolog Jean Yves Camus podkreśla, że "obserwujemy kryzys ideologii lewicowej". - W Europie wraz z przemysłem ciężkim zanika klasa robotnicza, czyli tradycyjny elektorat partii lewicowych. Dlatego ugrupowania te próbują szukać wyborców gdzie indziej. Także wśród osób, które korzystają na globalizacji. W efekcie ich przekaz się rozmywa - mówi.

Zdaniem ekspertów, lata rządów socjaldemokratów nie rozwiązały problemów społecznych. Obecnie lewica sprawuje władzę w Austrii, Grecji, Słowenii, na Cyprze i w Hiszpanii. Jednak w tym ostatnim kraju prawdopodobnie przegra przyszłoroczne wybory.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM