Ameryka Łacińska: koniec rządów prezydentów macho. Teraz będą rządzić ich żony
Dawne pierwsze damy weszły w sferę rządzącą się prawami kultury macho, żeby pozostać lub wrócić do prezydenckich pałaców. Ich ambicje wywołały podniecenie, ale i kontrowersje. Z jednej strony to społeczny przełom dla kobiet, z drugiej wzrost politycznych dynastii.
Gwatemala: rozwód polityczny
Sandra Torres rozwiodła się z prezydentem Gwatemali Alvaro Colom, żeby obejść konstytucyjny zakaz startowania na stanowisko głowy państwa osób ze sobą spokrewnionych i wziąć udział we wrześniowych wyborach. - Teraz biorę ślub z ludem - mówi Sandra Torres dla "Guardiana".
Niektóre kandydatki na prezydenta są postrzegane jako agentki i prawe ręce swoich mężów, którzy już nie mogą startować w wyborach. W przypadku Torres nie może o tym być mowy. Od dawna Gwatemalczycy uważają ją za dominującą stronę w małżeństwie. Budowała bazę polityczną, gdy stała na czele rządowych programów walki z ubóstwem. Rozwód potępił Kościół katolicki mówiąc, że instytucja małżeństwa nie podlega negocjacjom. Rywale polityczni nazwali krok Torres fałszerstwem wyborczym.
Honduras: były prezydent stawia na żonę
Usunięty z funkcji prezydenta w drodze przewrotu Manuel Zelaya, który niedawno wrócił do Hondurasu trzyma kciuki za powodzenie swojej żony Xiomary Castro w wyborach.
- W politykę zaangażowana jest moja małżonka. Ja jestem prostym obywatelem - mówił dziennikarzom. Jego zwolennicy cieszą się, bo sam Zelaya ma konstytucyjny zakaz ponownego startowania na urząd prezydencki.
- Przed zamachem stanu myślałam, że po zakończeniu kadencji męża wrócę do domu i poświęcę się mojej rodzinie. Ale rozmawiałam o tym z moimi dziećmi i wszystko się zmieniło - powiedziała Xiomara Castro.
Argentyna: start po śmierci męża
Cristina Kirchner, której udało się już zastąpić męża Nestora na stanowisku w 2007 r., może wygrać wybory na jesieni dzięki silnej gospodarce, krnąbrnej opozycji i fali współczucia, jakie wywołała niedawna śmierć Nestora Kirchnera.
- Nie muszę być prezydentem. Już dałam z siebie wszystko, co miałam - mówi Christina, ale analitycy oceniają, że ta wypowiedź miała tylko wywołać szum medialny i sądzą, że pani prezydent będzie się ubiegać o drugą kadencję.
- To budujące, że tak wielkie możliwości otwierają się przed kobietami. Ale z drugiej strony sytuacja pokazuje jak słabe są instytucje, skoro te kobiety mogą zostać prezydentkami tylko okrężną drogą - czytamy w "Guardianie".
Świeża fala. Za przykładem Evity i Hillary
Do tej pory kobiety w Ameryce Łacińskiej były trzymane na marginesie polityki. Świeży powiew dała Eva Peron, która co prawda nigdy nie była prezydentem, ale stała się wzorem dla pierwszych dam.
Broniła programów społecznych i mobilizowała męża Juana aż do śmierci w 1952 roku. Oczy mieszkańców Hondurasu, Gwatemali i Argentyny sa oczywiście też skierowane na USA i Hillary Clinton, która o mały włos przegrała w prawyborach demokratów z Barackiem Obamą.
Ile godzin rocznie pracują Polacy? Inni mają lepiej [RANKING]
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
- Najnowsze informacje o zdrowiu papieża. Wiadomo, kiedy Franciszek ma wyjść ze szpitala
- Donald Trump z zarzutami. To pierwszy taki przypadek w historii Stanów Zjednoczonych
- We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska