List młodego Hitlera w Nowym Jorku. Już w 1919 nawoływał do zagłady

To najstarszy dokument, w którym Hitler wyraża swoje antysemickie poglądy. ?Żydzi stanowią zagrożenie i należy ich usunąć? - pisał już w 1919 roku w liście przyszły przywódca III Rzeszy. We wtorek list został po raz pierwszy pokazany przez Centrum Szymona Wiesenthala w Nowym Jorku. Centrum zapłaciło za oryginał 150 000 dolarów.

"Niebezpieczeństwo, jakie stanowią Żydzi dla naszego narodu, znajduje swój wyraz w niezaprzeczalnej awersji znacznej części naszego społeczeństwa" - pisał Hitler po niemiecku. "Awersja ta wynika przede wszystkim (...) z osobistych kontaktów i wrażenia jakie wywołują sami Żydzi - prawie zawsze jest to wrażenie niekorzystne" - czytamy w dokumencie.

W innym miejscu młody Hitler wzywa do utworzenia rządu, który odbierając mniejszości żydowskiej wszelkie prawa będzie dość silny by rozprawić się z "żydowskim zagrożeniem". Jednak "ostatecznym jego celem musi być nieodwołalna i całkowita eliminacja Żydów" - pisał Hitler ponad dwie dekady przed Holokaustem.

List wart 150.000 dolarów

Dokument został pokazany we wtorek w Nowym Jorku przez rabina Marvina Hiera, założyciela Centrum Szymona Wiesenthala - międzynarodowej agencji zajmującej się ochroną praw człowieka i zachowaniem pamięci o Holokauście. Trzy miesiące temu Centrum nabyło oryginał za 150 000 dolarów w domu aukcyjnym Profiles in History w Kalifornii. Te cztery pokryte maszynopisem strony zostały znalezione przez amerykańskiego żołnierza Williama F. Zieglera w archiwach nazistów niedaleko Norymbergii w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

- To jeden z najważniejszych dokumentów w całej historii Trzeciej Rzeszy - powiedział rabin Marvin Hier. List został napisany na wojskowej maszynie do pisania i podpisany charakterystycznym pismem ze zjeżdżającymi w dół ostatnimi literami. Jego autentyczność została potwierdzona w 1988 roku przez grafologa, Charlesa Hamiltona, specjalisty, który wykazał, m.in. że "Pamiętniki Hitlera " były sfałszowane.

Powojenna propaganda

W czasie, gdy powstał ten dokument, Hitler był, mieszkającym w Monachium, weteranem pierwszej wojny światowej. Przystąpił tam do niewielkiej nacjonalistycznej partii, która ostatecznie wyewoluowała w partię nazistowską. List uważany jest przez naukowców za kluczowe źródło historyczne. Stanowi dowód jak wcześnie ukształtowały się antysemickie poglądy przyszłego Führera.

Po I wojnie światowe Hilter nadal służył w armii niemieckiej i początkowo to właśnie w swoim oddziale szerzył antysemickie poglądy. Jeden z jego dowódców - kapitan Ulrich Mayr - zasugerował mu, żeby spisał swoje myśli i przesłał je do Adolfa Gemlicha, odpowiedzialnego w niemieckiej armii za propagandę. List Hitlera miał przyczynić się do popularyzacji poglądu, że to Żydzi są winni klęsce, jaką Niemcy poniosły w I wojnie.

Od lipca Centrum planuje wystawić list w Muzeum Tolerancji w Los Angeles. - To kluczowy dokument, który należy do przyszłych pokoleń - powiedział rabin Marvin Hier - Jest dla nas bezcenny.

TOK FM PREMIUM