Coraz więcej dorosłych Francuzów idzie do bierzmowania

W ciągu czterech lat o połowę wzrosła liczba dorosłych Francuzów, którzy przystępują do Sakramentu bierzmowania. Ma to dowodzić zmian w wśród francuskich wiernych.

We Francji dziś drugi dzień Zielonych Świąt. To święto i dzień wolny od pracy. W weekend zielonoświątkowy we francuskich kościołach odbywają się uroczystości bierzmowania. Według episkopatu Francji, co roku wzrasta liczba dorosłych, którzy przyjmują sakrament bierzmowania.

Obok 40 tysięcy młodych ludzi w wieku 15-16 lat, do bierzmowania przystępuje w tym roku ponad sześć tysięcy dorosłych, w ubiegłym roku było ich o tysiąc mniej, a cztery lata temu niecałe cztery tysiące wiernych. Większość z nich to ludzie w wieku 25 - 45 lat. Znaczna część z nich to chrześcijanie, którzy w czasie Wielkanocy przyjęli chrzest, jednak wiele osób, to wierni, którzy po okresie odejścia od Kościoła znów do niego wracają.

Według Jean-Pierre'a Denis, pisarza i dyrektora naczelnego chrześcijańskiego tygodnika "La Vie" wzrastająca liczba osób dorosłych przyjmujących Sakrament bierzmowania jest odbiciem zjawiska historycznych zmian, jakie przechodzi religia. Według niego katolicyzm, w którym wychowywali chrześcijan rodzice, jest zastępowany przez wolny wybór osób w starszym wieku, mających świadomość własnych pragnień i potrzeb duchowych.

Ubywa Polaków w kościołach . Chodzi na msze tylko 41 proc. >>

TOK FM PREMIUM