"Dzienniki Bojownika": Kubańska rewolucja według Che Guevary

Na Kubie opublikowano nowe dzienniki Ernesto "Che" Guevary - pisze BBC. Tym razem chodzi o zapiski legendarnego rewolucjonisty z trzyletniej kampanii kubańskiej, która wyniosła Fidela Castro, a wraz z nim samego Guevarę, do władzy. "Dzienniki Bojownika" mogą stać się wydawniczym hitem.

O publikacji kolejnej części zapisków Che informuje BBC . Jak zdecydowała wdowa po Argentyńczyku - Aleida March, pamiętniki, zatytułowane "Dziennik Bojownika", pójdą do druku bez jakichkolwiek poprawek edytorskich. Czytelnicy zapoznają się więc z nietkniętym materiałem, pokazującym Guevarę - według pani March - "takim, jakim był".

Kubańska rewolucja według Ernesto "Che" Guevary

"Dziennik Bojownika" to relacja ze zwycięskiej kampanii Fidela Castro i Che na Kubie. W jej wyniku obalono autorytarnego prezydenta, gen. Fulgencio Batistę, a przywódcą Kuby został Castro. Guevara opisuje m.in. początek kampanii - lądowanie rewolucjonistów na wybrzeżach Kuby na jachcie "Granma" 2 grudnia 1956 r., a także sam koniec - 1 stycznia 1959 r., kiedy Batista stracił władzę. Według wydawców nowe dzienniki Guevary "pokazują jego postrzeganie Kuby, jej kultury i tożsamości oraz kontekstu politycznego" tego kraju. Wydawcy książki zdradzili też, że odczytanie zapisków zabrało im dużo czasu - ze względu na fatalny charakter pisma Che (z zawodu lekarza).

Na Guevarze znów da się zarobić? Są duże szanse

Nowe dzienniki rewolucjonisty, który został po śmierci ikoną popkultury, mają szansę na spory sukces wydawniczy - pisze BBC. Jego zapiski z fatalnej próby wywołania rewolucji w Boliwii, gdzie zginął w 1967 r., wydane rok później, stały się hitem. Z kolei "Dzienniki Motocyklowe" - pamiętnik 23-letniego Guevary z podróży motocyklem przez Amerykę Łacińską zostały zekranizowane, a w rolę Che wcielił się znany aktor Gael Garcia Bernal.

"Che" Guevara

Ernesto "Che" Guevara urodził się w Argentynie w 1928. Jego biografia jest pełna sprzeczności. Idealista i rewolucjonista, który podczas podróży przez Amerykę Łacińską żywo przejmował się biedą, którą tam zobaczył, wdrażał na Kubie m.in. reformę edukacji, która zmniejszyła poziom analfabetyzmu na wyspie. Równocześnie jednak nie wahał się firmować wyroków śmierci, wydawanych przez kubański trybunał rewolucyjny na ludzi oskarżonych o sprzyjanie reżimowi Batisty. Drogę do zwycięstwa rewolucji (w różnych krajach) widział Guevara w walce zbrojnej i często sam za broń chwytał. Na jednej z takich wypraw, w 1967 r. w Boliwii, zginął.

Po 40 latach ujawniono słynne Pentagon Papers [ZOBACZ ZDJĘCIA]

TOK FM PREMIUM