Chcą zakazać rytualnego uboju w Holandii. Protesty

Żydzi i muzułmanie protestują w Holandii przeciwko planom wprowadzenia zakazu rytualnego uboju zwierząt. - To wbrew naszej religii - mówi lider holenderskich muzułmanów.

W Holandii prawo nakazuje ogłuszanie zwierzęta przed jego ubojem. Ze względów religijnych zrobiono wyjątek dla rytualnych rzeźni żydowskich i muzułmańskich. Teraz jednak Partia Zwierząt, posiadająca swoich przedstawicieli w holenderskim parlamencie, zaproponowała, żeby zabronić rytualnego uboju zwierząt. Media donoszą, że propozycja ma dużą szansę na przyjęcie.

Środowiska żydowskie i muzułmańskie są temu przeciwne. - Ogłuszanie zwierząt przed ubojem jest niezgodne z naszą religią - mówi Yusuf Altuntas, lider holenderskich muzułmanów. Naczelny rabin Holandii Binyomin Jacobs przypomina, że jednym z pierwszych rozporządzeń, którą wprowadzili naziści w okupowanej Holandii był właśnie zakaz takiego uboju.

Przedstawiciele obu środowisk zapewniają, że robią wiele, by zwierzęta nie cierpiały w czasie rytualnego uboju. Są gotowi również wprowadzić zaostrzone normy i wprowadzić specjalne kontrole miejsc uboju.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

TOK FM PREMIUM