Portugalia ostrzega: groźne afrykańskie choroby mogą trafić do Europy. Np. malaria

Portugalscy specjaliści obawiają się, że groźne afrykańskie choroby mogą pojawić się także w Europie. Chodzi przede wszystkim o malarię.

Eksperci, biorący w Lizbonie udział w międzynarodowym kongresie dotyczącym transfuzji krwi, rozmawiali między innymi o ryzyku rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Jak podkreślają, zagrożenie jest spore, zwłaszcza ze względu na coraz większą liczbę osób podróżujących między kontynentami.

Niepokój specjalistów budzi między innymi wciąż zbierająca w Afryce śmiertelne żniwo malaria i równie niebezpieczna gorączka denga. Álvaro Beleza z Narodowego Instytutu Krwi przyznał, iż eksperci boją się, że już wkrótce te groźne choroby pojawią się w Portugalii, w której mieszka wielu imigrantów z Afryki.

- Portugalczycy często podróżują też do Brazylii czy na Karaiby, a to sprzyja przenoszeniu się chorób - dodaje ekspert. Podkreśla, że w Portugalii w ostatnich dziesięcioleciach klimat staje się coraz bardziej sprzyjający dla afrykańskich komarów, które przenoszą wirusy i bakterie.

Wypadek podczas Pikniku Lotniczego [SEKUNDA PO SEKUNDZIE NA ZDJĘCIACH]

DOSTĘP PREMIUM