Manewry chińskiej marynarki. Reakcja Filipin i Wietnamu

Chińska marynarka przeprowadziła manewry na Morzu Południowochińskim. Filipiny w odpowiedzi wysłały swoje jednostki, a w Wietnamie doszło do protestów.

Media w Pekinie szczegółowo informują o ostatnich manewrach chińskiej marynarki wojennej na Morzy Południowochińskim. Nieprzypadkowo informacje te ujawniane są za pośrednictwem mediów dopiero teraz. W stolicy Wietnamu ponownie doszło do antychińskich protestów, a Filipiny ogłosiły wysłanie na sporne akweny swej największej jednostki.

Dziennik chińskiej armii podaje, że na wodach Morza Południowochińskiego przeprowadzono ćwiczenia, których celem była neutralizacja min morskich. "Chiński Dziennik Młodzieżowy" informuje z kolei o manewrach, podczas których wystrzeliwane były pociski. Nie jest jednak jasne, w której części Morza Południowochińskiego przeprowadzono ćwiczenia.

Xinhua podała, że do portu w Singapurze zawinął najnowocześniejszych chiński okręt patrolowy. Według obserwatorów, jednostka udała się w tę podróż nieprzypadkowo właśnie teraz, gdyż musiała przepłynąć przez Morze Południowochińskie. Miało to stanowić wyraźny sygnał dla Hanoi i Manili. Przed ambasadą chińską w stolicy Wietnamu ponad 3000 osób żądało wycofania się Chińczyków z akwenów, uznawanych przez Hanoi za część wietnamskiego terytorium. W sporny region swą największą jednostkę zamierzają wysłać Filipiny. Morze Południowochińskie obfituje w surowce naturalne. Interwencję chińskich statków wywołały niedawno próbne odwierty prowadzone z pokładu wietnamskich jednostek.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM