Tajemnicze plemię odkryte w amazońskiej dżungli. Nie zna cywilizacji
Na zdjęciach lotniczych wśród dżungli widać duże, kryte słomą chaty i plantacje kukurydzy, orzeszków i bananów - opisuje "Daily Telegraph" . Jak informuje Fabricio Amorim z fundacji Funai, zajmującej się w Brazylii ochroną autochtonicznych plemion, siedliska nowoodkrytego plemienia znajdują się w Dolinie Javari niedaleko granicy brazylijsko-peruwiańskiej. - Plantacje i chaty są nowe, mają najwięcej rok - mów Amorim.
Nigdy nie widzieli świata poza wioską i dżunglą
Osiedle autochtonów odkryto dzięki zdjęciom satelitarnym. Potem istnienie tej zamkniętej społeczności potwierdziły zdjęcia lotnicze. To kolejne już pierwotne plemię odkryte w Dolinie Javari, która jest uznawana za miejsce największej koncentracji izolowanych od cywilizacji plemion na świecie. Odnaleziono jak dotąd 14 grup, które liczą łącznie ok. 2 tys. ludzi. Według Amorima największymi zagrożeniami dla nich jest nielegalne rybołówstwo, spław drzew, górnictwo, hodowla bydła i działania misjonarskie oraz przemyt narkotyków - pisze "Guardian" . Czyli kontakt z cywilizacją.
Rząd Brazylii nie chce niepokoić autochtonów
Nowoodkryte plemię najprawdopodobniej należy do grupy językowej Pano - twierdzi Amorim. Fundacja Funai nie doprowadziła jeszcze do kontaktu z zamieszkującymi chaty ludźmi. Brazylijski rząd próbuje uniknąć nawiązania kontaktu z zamkniętymi na cały świat plemionami - stara się raczej zapewnić im spokój. Jednak rosnące w tym regionie zagrożenie ze strony poszukiwaczy złota i innych ludzi skuszonych przez bogactwa dżungli mogą uczynić kontakt koniecznym, by uchronić nieświadomych ich autochtonów - zaznacza "Guardian".
Dolina Javari to jedna z największych ostoi autochtonów w Brazylii. Położony w zachodniej części graniczącego z Peru stanu Amazonas obszar zawdzięcza swoją nazwę przepływającej przezeń rzece Javari. Autochtoniczne plemiona zamieszkują ok. 85 tys. km kwadratowych Doliny.
DOSTĘP PREMIUM
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy
- Senatorowie zgłosili WOŚP do pokojowego Nobla. "Za mobilizowanie wszystkich pokoleń w kraju rozdartym przez politykę"
- Pakistan. "Ważne aresztowania" po zamachu terrorystycznym. Policja nie wyklucza, że zamachowiec nie działał sam