Sikorski już zastąpił szefową unijnej dyplomacji

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po raz pierwszy zastępował szefową unijnej dyplomacji w roli przedstawiciela kraju kierującego pracami Unii. Wprawdzie polskie przewodnictwo rozpoczyna się w piątek, ale szef polskiego MSZ już zaliczył debiut podczas Rady Partnerstwa Unia Europejska - Kazachstan.

Catherine Ashton, z powodu napiętego kalendarza, nie mogła wziąć udziału w spotkaniu. Rola ministrów spraw zagranicznych państw kierujących pracami Unii została ograniczona wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego i powołaniem stanowiska szefa unijnej dyplomacji. Radosław Sikorski porozumiał się jednak z Ashton, że będzie ją wyręczał, choć nie wiadomo jeszcze kiedy.

- Podział obowiązków nie jest ustalony, ale tutaj jako prezydencja możemy ustanowić kluczowe precedensy. Ustaliliśmy z panią Ashton, że będę ją zastępował w niektórych obowiązkach i to może stać się inspiracją dla przyszłych prezydencji rotacyjnych - dodał szef polskiej dyplomacji. Radosław Sikorski nie chciał ujawnić jaką tematyką się zajmie w zastępstwie Catherine Ashton. W poniedziałek za jego przewodnictwa, Unia Europejska i Kazachstan rozpoczęły negocjacje w sprawie nowej, poszerzonej umowy o partnerstwie i współpracy.

TOK FM PREMIUM