Libijczycy dziękują za bombardowania? "Thank you NATO" [ZDJĘCIA]

Mimo braku przełomu w bombardowaniach sił Kaddafiego, NATO nie zamierza kończyć operacji w Libii. Dowodzący operacją twierdzi nawet, że Libijczycy są wdzięczni za bombardowania. I piszą "Thank you NATO" na dachach domów.

Gen. Charles Bouchard, dowodzący operacjami lotniczymi NATO w Libii pokazał na konferencji prasowej lotnicze czarno-białe zdjęcia z "podziękowaniami" dla Sojuszu. Na dachu jednego z domów i na przegrodzonej barykadą drodze widnieją duże, jasne litery: "Dziękujemy NATO". Według kanadyjskiego generała to wyraz wdzięczności ze strony mieszkańców, którzy mają dosyć reżimu Kaddafiego. - Libijski naród jest najwyższą władzą tego kraju i to jest sygnał, który od niego dostajemy - tłumaczył wojskowy.

Bouchard zapowiedział, że Sojusz zamierza utrzymać intensywność ataków na pozycje wojsk Kaddafiego. Operacja NATO w Libii trwa już czwarty miesiąc. Ma ułatwić rebeliantom przejęcie władzy z rąk Moammara Kaddafiego, jednak brak zaangażowania sił lądowych daje o sobie znać niską skutecznością całej misji.

Jednak Bouchard broni celów osiągniętych przez bombardowania. Jego zdaniem ataki przyniosły znaczące osiągnięcia: normalizację w opanowanej przez rebeliantów wschodniej Libii i redukcję ataków na cywilne obiekty przez wojska Kaddafiego w Misracie i innych wolnych enklawach na zachodzie kraju.

Operacja w Libii miała trwać do 90 dni - czyli miała skończyć się właśnie dziś. Jednak przedłużono ją o kolejne trzy miesiące.

Uliczna bitwa w Atenach. W obronie przywilejów [ZDJECIA]

DOSTĘP PREMIUM