Miliardy euro dla Grecji. Nagroda za drastyczne cięcia

Ministrowie finansów strefy euro mają dziś zatwierdzić kolejną transzę pożyczki dla Grecji. Decyzja zapadnie podczas wieczornej telekonferencji. Warunkiem przyznania finansowej pomocy było przegłosowanie przez grecki parlament pakietu drakońskich oszczędności przed kilkoma dniami.

Władze w Atenach otrzymają 12 miliardów euro. Ta pomoc to ratunek dla Grecji, która bez natychmiastowego zastrzyku finansowego zbankrutowałaby. Ministrowie finansów strefy euro początkowo mieli dać zielone światło dla wypłaty kolejnej transzy pożyczki w niedzielę, ale przyspieszyli decyzję i ogłoszą ją jeszcze dziś wieczorem.

W oczekiwaniu na sto miliardów

12 miliardów euro to pieniądze, które zostaną wypłacone natychmiast, ale Grecja potrzebuje też jeszcze wsparcia finansowego na najbliższe lata. Mówi się, że drugi pakiet pomocowy ma wynieść ponad 100 miliardów euro, czyli niemal tyle samo co pierwszy, przyznany w ubiegłym roku. Ministrowie finansów mają rozmawiać na ten temat, ale jeszcze żadnych uzgodnień nie ma. Strefa euro porozumiała się na razie tylko w sprawie udziału prywatnych inwestorów. Pomoc dla Grecji będzie więc gwarantowana nie tylko z budżetów narodowych krajów eurolandu, ale ciężar wsparcia wezmą na siebie także banki.

Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM