Flotylla Wolności. Pierwszy statek przełamie blokadę Izraela już jutro?

Francuski statek Godność (Dignite/Karama), któremu w sobotę wieczorem udało się opuścić grecką wyspę Kastelorizo, ma dotrzeć do Gazy jutro po południu. Reszta statków Flotylli Wolności II tkwi uwięziona w greckich i tureckich portach - podaje Free Gaza Movement.

Rząd Grecji wydał zakaz wypływania ze swoich portów statkom, które zamierzają przełamać blokadę Izraela. Z Turcji z kolei nie wypłynął irlandzki statek Saoirse , który padł ofiarą sabotażu.

Na pokładzie znana izraelska dziennikarka

Nie wiadomo do końca, jak francuskiemu statkowi mimo zakazowi udało się wypłynąć z portu greckiej wyspy. Kastelorizo jest jedną z najdalej wysuniętych na wschód greckich wysp, położoną tylko kilka kilometrów od tureckiego wybrzeża.

Free Gaza Movement podaje, że znaczna część mieszkańców Kastelorizo podczas drugiej wojny światowej schroniła się w Gazie. Zarówno obecny burmistrz wyspy Paul Panigiris, który urodził się w Gazie, jak i wielu innych mieszkańców Kastelorizo, solidaryzuje się ze społecznością, która kiedyś ich gościła, a dziś sama znalazła się w oblężeniu.

Na pokładzie Godności znajdują się m.in. Jacqueline Le Corre, członkini Francuskiej Partii Komunistycznej, Jean Claude Lefort, były europarlamentarzysta z Francji, jak również przedstawiciele kanadyjskich, francuskich, greckich i szwedzkich inicjatyw składających się na Flotyllę Wolności II. Na pokładzie jest także Amira Hass, znana izraelska dziennikarka "Haaretza", oraz ekipa telewizji Al-Jazeera.

DOSTĘP PREMIUM