Ekstradycja byłego premiera Chorwacji. Jest podejrzany o korupcję

Były chorwacki premier Ivo Sanader podejrzany o korupcję został wydany przez Austrię władzom Chorwacji. Informację potwierdził prezes sądu okręgowego w Salzburgu Hans Rathgeb. Do Zagrzebia Sanader ma dotrzeć koło północy.

Sanader został zatrzymany w grudniu ubiegłego roku w pobliżu Salzburga , kiedy opuścił Zagrzeb tuż przed uchyleniem mu przez parlament immunitetu poselskiego. Początkowo sprzeciwiał się ekstradycji twierdząc, iż w Chorwacji czeka go niesprawiedliwy proces.

W lipcu zmienił zdanie tłumacząc, że nie chce swoim postępowaniem opóźniać wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej. Austriacka minister sprawiedliwości Beatrix Karl wydała zgodę na jego ekstradycję.

Chorwacka prokuratura podejrzewa, że Ivo Sanader stworzył dla swojej partii Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HZD) fundusz łapówkowy i naraził skarb państwa na straty w wysokości 5 mln euro.

Sanader popełnił czyn przestępczy również na terytorium Austrii, umieszczając na tajnych kontach w austriackim Innsbrucku - gdzie studiował i założył spółkę Prima Consulting - półtora miliona euro.

Sejm: pamiątkowe zdjęcia na koniec kadencji [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM