Schwytano Gorana Hadżicia, ostatniego serbskiego zbrodniarza wojennego

Oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości 53-letni Goran Hadżić w końcu został schwytany. To już ostatni - po Ratku Mladiciu - serbski zbrodniarz wojenny, który stanie przed międzynarodowym trybunałem w Hadze, podaje agencja Reutera.

Przedstawiciel rządu Serbii potwierdził w rozmowie z agencją Reutera, że Goran Hadżić został aresztowany. Na byłym wojennym "prezydencie" Serbów chorwackich ciąży 14 zarzutów popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Międzynarodowy trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii zarzuca Hadżiciowi m.in. doprowadzenie do śmierci setek chorwackich cywilów i deportacji dziesiątków tysięcy Chorwatów i innych nie-Serbów w czasie wojny z Chorwacją w latach 1991-1995. Obciąża się go odpowiedzialnością także za masakrę w chorwackim szpitalu w Vukovarze, w wyniku której zginęło 250 osób.

Prezydent Serbii Boris Tadić zapowiedział na godz. 11 w środę nadzwyczajną konferencję prasową. Hadżić zniknął w 2004 roku, niedługo po tym, jak trybunał ogłosił akt oskarżenia. Belgrad wielokrotnie zapewniał, że robi wszystko, aby go schwytać.

Habub - burza piaskowa nad Arizoną [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM