350 tysięcy Somalijczyków dotkniętych klęską głodu - alarmuje ONZ

ONZ twierdzi, że może to być najpoważniejszy kryzys żywnościowy w Afryce od ponad dwóch dekad. Liczba osób potrzebujących pomocy w Somalii w ciągu ostatniego półrocza zwiększyła się o ponad milion. PAH apeluje o pomoc dla ofiar kryzysu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że klęska głodu występuje w dwóch rządzonych przez rebeliantów Al-Kaidy regionach Somalii: w Bakool i Lower Shabelle. Jej główną przyczyną jest panująca w Afryce, największa od lat 60. susza, która dotknęła już ponad 10 milionów osób. W Somalii dostępu do jedzenia, czystej wody, schronień oraz opieki medycznej nie ma około 350 tysięcy osób, a ponad połowa populacji pozostaje niedożywiona.

Źródła ONZ podają, ze kryzys humanitarny dotyka już blisko połowę Somalijczyków. Od początku roku ponad 166 tysięcy osób uciekło z kraju, w tym 100 tysięcy tylko od maja. Wiele z nich umiera z niedożywienia podczas ucieczki lub wkrótce po przybyciu do obozu uchodźców. Organizacja Food Security and Nutrition Analysis Unit ogłosiła, że to najpoważniejszy obecnie kryzys żywieniowy na świecie.

Potrzebna pomoc

- Jeśli nie zaczniemy działać, w ciągu dwóch miesięcy klęska głodu rozprzestrzeni się na wszystkie osiem regionów Somalii - ostrzega Mark Bowden, koordynator ONZ do spraw pomocy humanitarnej dla Somalii.

Tymczasowy rząd Somalii życzliwie przyjął deklarację ONZ, oznajmiając, że ma nadzieję na przyspieszenie nadejścia pomocy. Organizacje humanitarne z całego świata organizują już akcje pomocy.

Klęska głodu jest ogłaszana, kiedy miernik umieralności wynosi więcej niż 2/10 000 osób dziennie, 30% dzieci cierpi na ostre niedożywienie, konsumpcja wody jest mniejsza niż 4 litry/dzień, a przyswajanie kalorii wynosi mniej niż 1 500 dziennie (zalecana norma to 2 100 dziennie).

Okażmy solidarność mieszkańcom Afryki

Polska Akcja Humanitarna w związku z kryzysem rozpoczyna pomoc dla Somalii. W najbliższych dniach do Afryki Wschodniej wyjedzie koordynator pomocy PAH.

- Nie mamy czasu do stracenia. Nie możemy pozwolić na to, aby we współczesnym świecie ludzie umierali z głodu. Najważniejsze jest teraz, abyśmy się zmobilizowali i okazali solidarność z mieszkańcami Afryki Wschodniej. - powiedziała Janina Ochojska.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wpłaty na konto bankowe BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem ''Głód''.

TOK FM PREMIUM