"Dla Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wyjść ze strefy euro"

Zdaniem politologa Klausa Bachmanna wynegocjowany wczoraj pakiet pomocy dla Grecji nie rozwiąże problemów tego kraju. - Z punktu widzenia Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wystąpić ze strefy euro. Ale dla wszystkich pozostałych byłoby to najgorsze rozwiązanie. Nie wiem jak kraj, który będzie musiał tak koszmarnie oszczędzać, ma się rozwijać i uniknąć ruchów populistycznych i gigantycznego bezrobocia - zastanawiał się w Komentarzach Radia TOK FM.

Do Grecji trafi 109 mld euro z publicznej kasy oraz pomoc od sektora prywatnego, która ma wynieść 50 mld euro.

Podjęte wczoraj decyzje

https://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,9989320,Min__Rostowski_chwali_kraje_strefy_euro__Problem_grecki.html">bardzo chwalił w TOK FM min. Jacek Rostowski. Według szefa resortu finansów "problem grecki został rozwiązany".

Zupełnie inaczej decyzję o pomocy dla Greków ocenia Klaus Bachmann. Według politologa "mamy rozwiązanie, które oddala wielki problem, ale nie jest trwałym rozwiązaniem dla Grecji". - Z punktu widzenia Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wystąpić ze strefy euro. Ale dla wszystkich pozostałych byłoby to najgorsze rozwiązanie. Jest więc kompromis i wszyscy mogą zachować twarz - mówił w Komentarzach Radia TOK FM.

- Nie wiem jak kraj, który przez najbliższe kilkanaście lat tak koszmarnie będzie oszczędzać ma się rozwijać. I jak unikać ruchów populistycznych i gigantycznego bezrobocia - zastanawiał się Bachmann.

"Można ukarać Greków jak przestępcę, ale..."

Na udział banków w pakiecie pomocowym dla Grecji mocno naciskali Niemcy, Finowie i Holendrzy. Według spekulacji mediów pomysł udało się zrealizować dzięki zdecydowanej postawie kanclerz Angeli Merkel.

Ale zdaniem Klausa Bachmanna nie poprawi to sytuacji jej rządu. - To pewnie kolejny gwóźdź do trumny tej koalicji, która ma przeciwko sobie znaczną część mediów - uważa politolog. Jak dodał "greckie problemy" mogą być kolejnym argumentem dla przeciwników koalicji CDU-FDP, żeby pokazać, że "rząd nie rządzi, tylko reaguje na kolejne problemy i przewleka rozwiązania". - Jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby to po polsku - przeciwnicy zarzucają Angeli Merkel, że nie jest mężem stanu. Tylko zarządcą, który łata kolejne dziury - podsumował gość TOK FM.

Grecki pożar zduszony Ale nie ugaszony>>

Uliczna bitwa w Atenach. W obronie przywilejów [ZDJECIA]

 

KRYZYS W GRECJI. Zobacz poprzednie upadki kraju>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM