?Ziobro miał pozycję superministra, tworzył nadprawo. Powinien stanąć przed TS"

Donald Tusk sceptycznie zareagował na postulaty, by Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro stanęli przed Trybunałem Stanu. - Będę namawiał premiera do zmiany stanowiska - powiedział w radiu TOK FM Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu PO. Jego zdaniem, Zbigniew Ziobro powinien stanąć przed TS za ?zawieszenie demokracji na kołku?.

Czytaj wnioski z raportu Kalisza>>>

- Gdzie można było pobuszować w resortach siłowych, tam minister Ziobro buszował i tworzył nadprawo. Miał nawet pozycję superministra. To też jeden z zarzutów - mówił przewodniczący klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. - Niedobrze, że musimy się uciekać aż do Trybunału Stanu, żeby dochodzić prawdy. Jednak Jarosław Kaczyńśki i Zbigniew Ziobro powinni przed nim stanąć - powiedział. - Ale to jeszcze daleka droga. To musi być decyzja 276 posłów - dodał.

"Chcieliśmy pracować w ciszy. Chodzi o śmierć człowieka"

Jan Wróbel przypomniał wypowiedź premiera Donalda Tuska, który sceptycznie zareagował na wieść o głównych wnioskach Ryszarda Kalisza. - Będę namawiał premiera do zmiany stanowiska - powiedział Tomczykiewicz, który jest po wielu rozmowach na ten temat z innymi kolegami z Platformy zasiadającymi w komisji śledczej. - Staraliśmy się oddzielać bieżącą politykę od prac komisji. Może stąd zaskoczenie, że takie wnioski nie wypływały w czasie prac komisji. To dlatego, że chcieliśmy pracować w ciszy. To jednak sprawa śmierci człowieka, byłego parlamentarzysty - tłumaczył Tomczykiewicz.

"Nie widać, żeby Kaczyński miał ze śmiercią Blidy coś wspólnego"

Według Jana Wróbla w sprawie śmierci Blidy są ważne dwie kwestie. Jedna dotyczy tworzenia przez polityków atmosfery, że trzeba "coś znaleźć na pewne osoby". - Tak, warto przeczytać o tym, co się działo w prokuraturze katowickiej. Włosy dęba stają - potwierdzał poseł PO.

- Ale druga kwestia to ta dotycząca nieszczęśliwego wypadku, prawdopodobnie jednak samobójstwa. Szczerze mówiąc, nie widać z raportu Kalisza, żeby akurat premier Kaczyński był z tym powiązany - przekonywał Wróbel. - W tym raporcie można odnieść wrażenie, że "za śmierć Blidy będzie Trybunał Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego" - podsumował publicysta. - Taki skrót myślowy jest nieuprawniony. To oczywiste. My zarzucamy ekipie Kaczyńskiego i Ziobry zawieszenie na kołku demokracji i praw człowieka.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM