"Tylko zmiana polityczna w Polsce może doprowadzić do wyjaśnienia katastrofy"

- Katastrofa była tragicznym efektem wojny z prezydentem. Innego wniosku być nie może - mówił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, próba wmówienia przez rząd, że wszystkie sprawy zostały w raporcie Millera wyjaśnione, jest polityczna.

Kaczyński: Rosjanie kopnęli podaną im piłkę do polskiej brami

 

Szef PiS nie komentował do tej pory ustaleń komisji Millera.

Według Jarosława Kaczyńskiego, w raporcie Millera "nie ma tego wszystkiego, co jest związane z czasem przed startem samolotu, co wiąże się po pierwsze z rozdzieleniem wizyt". Prezes PiS przypomniał, że prezydent Kaczyński miał wcześniej przydzieloną inną załogę. - Czy ta zmiana załogi z lepszej na gorszą była przypadkiem czy wynikiem przypadku konstytucyjnego czy też wynikiem czegoś innego? Wynikiem czegoś innego. Prezydentowi w oczywisty sposób należało się lepsza załoga. Prezydent jako pierwszy planował swój wylot i ta pierwsza załoga powinna być zachowana - mówił Kaczyński.

Raport samooskarżeniem Tuska

- Jeśli przyjąć założenia tego raportu, to jest to wielkie samooskarżenie i przyznanie, że ta tragedia była tragicznym efektem wojny z prezydentem - oświadczył prezes PiS.

 

Kaczyński: Katastrofa była efektem wojny z prezydentem

Jarosław Kaczyński powtórzył to, co od dawna mówią politycy PiS. Pytał, dlaczego lotnisko nie zostało zamknięte oraz podkreślał, że wieża w Smoleńsku wprowadzała pilotów w błąd, a nawet "jest coś więcej, jest po prostu wyraźna zachęta: lądujcie".

Według Kaczyńskiego, strona rosyjska znakomicie wykorzystała raport Millera. - Ten dokument w żaden sposób nie przyczynił się do tego, by bronić honoru polskich żołnierzy. Wyjaśnimy tę sprawę, będziemy na arenie międzynarodowej bronić godności Polski i Polaków, w tym pilotów, którzy w naszym przekonaniu zostali oskarżeni bezpodstawnie, bo wprowadzono ich w sytuację bez wyjścia - dodał prezes PiS.

"Niczego nie oczekują po Tusku"

- Nie oczekuję niczego po żadnych spotkaniach. Nie oczekuję po obecnym premierze i rządzie niczego. Ten rząd ma jakieś powody do obaw. Tylko zmiana polityczna w Polsce może doprowadzić do wyjaśnienia katastrofy - dodał.

DOSTĘP PREMIUM