Sikorski: w Danii ministrowie wynajmują samoloty od Lego

Min. Sikorski chwali decyzje podjęte przez nowego szefa MON. I nie martwi się o przyszłość rządowych podróży. - Mam nadzieję, że jeżeli oszczędzamy 900 mln zł, to będzie przyzwolenie społeczne, żeby wynajmować samoloty komercyjnie - mówił w TOK FM. I opowiadał, że w Danii szef MSZ wynajmuje samoloty od firmy Lego.

Min. Radosław Sikorski chwalił nowego szefa MON za podjęte wczoraj decyzje. W wyniku "trzęsienia ziemi" wywołanego przez raport Millera przestał istnieć 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, którego historia sięga 1918 roku. Ostatni lot rządowym tupolewem odbył właśnie Radosław Sikorski. Samolot chwalił, choć jak przyznał, podczas jego podróży do Pakistanu i Afganistanu maszyna miała problemy. Jakie? - Drobnostka - odpowiedział szef MSZ.

Jego zadaniem decyzja o rozwiązaniu specpułku nie spowoduje kłopotów w podróżowaniu najważniejszych osób w państwie. - Okazało się, że były tam poważne problemy. Za moich czasów, to były sprawy korupcyjne oddane do prokuratury. Śmigłowce należące do specpułku można np. oddać policji. Mam nadzieję, że jeżeli oszczędzimy 900 mln zł na samolotach dla VIP-ów, to jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie przyzwolenie społeczne, żeby wynająć komercyjnie mały samolot - powiedział gość Poranka Radia TOK FM.

Jak podkreślał nie należy martwić się tym, że obowiązujące w Polsce przepisy będą ograniczały możliwości takiego wynajmu. - Są różne systemy, nie potrzeba odkrywać koła. Można np. wynająć samolot na określoną liczbę godzin. Mój duński kolega jak potrzebuje szybko gdzieś dolecieć wynajmuje mały samolocik... od firmy Lego - mówił szef MSZ.

Minister wspomina pracę w MON

Radosław Sikorski pochwalił się, że kiedy był szefem Ministerstwa Obrony Narodowej przygotował plan zmian w systemie szkolenia wojskowych. Projekt nie został zrealizowany, bo przestał być ministrem. - Uważam, że trzeba wprowadzić nową kulturę do systemu szkolenia w polskich siłach zbrojnych. Moją propozycją było oparcie szkolenia w systemie partnerstwa prywatno-publicznego. Tak robi się w najnowocześniejszych armiach świata np. w USA i Anglii. Gdyby polskie firmy we współpracy z sojuszniczymi złożyły taką ofertę, to zassalibyśmy tę najbardziej zaawansowaną kulturę - mówił były minister obrony.

O Powstaniu Warszawskim trzeba dyskutować

Min. Sikorski uważa, że potrzebna nam jest poważna dyskusja o wybuchu Powstania Warszawskiego. Sam rozpoczął ją słynnym wpisem na Twitterze. Jak powtórzył tematem debaty powinna być decyzja podjęta przez dowództwo AK. - Stawiamy powstańców za wzór patriotyzmu i nigdy nie słyszałem, żeby ktokolwiek mówił coś złego o tych, którzy walczyli. Ale jeśli Powstanie Warszawskie ma być dla dzisiejszych pokoleń przesłaniem, że tak należy robić, to trzeba się zastanowić, czy to nie była zbyt ryzykowna decyzja. Czy cena, którą zapłaciliśmy nie była zbyt duża. Moja rola jako polityka to analizowanie błędów i upewnianie Polaków, że nie będziemy dziś podejmować ryzykownych decyzji, szafować polskimi zasobami - wyjaśniał.

Jak podkreślał min. Sikorski "to śmiertelnie poważna sprawa". - To kwestia definicji patriotyzmu, ale też sposobu zarządzania nawą państwową. Taka dyskusja jest potrzebna właśnie w rocznicę wybuchu powstania. Bo to nie powinna być dyskusja pokątna - uważa minister spraw zagranicznych.

Ale to właśnie moment, kiedy Radosław Sikorski zaczął mówić o sprawie, wielu jego krytyków uznało za niestosowny. Wśród nich był m.in. prezydent Bronisław Komorowski,

O Powstaniu Warszawskim na Twitterze? "Minister znowu wsiadł na konika i galopuje..."

DOSTĘP PREMIUM