Wybory 2011. SLD apeluje: "zmienić oblicze polskich sił zbrojnych"

Minimum 100 tysięczna armia, utrzymanie wydatków na poziomie 1,95 procent PKB, zapewnienie nowoczesnej obrony przeciwlotniczej, odbudowa marynarki wojennej, poprawa sytuacji socjalnej żołnierzy - to niektóre propozycje programu SLD "Obrona Narodowa", które politycy Sojuszu przedstawili na konferencji prasowej.

Szef sejmowej komisji obrony Stanisław Wziątek apelował o ponadpartyjne porozumienie przy opracowywaniu planu naprawy polskiej armii. Jego zdaniem, rekomendacje powinny trafić do ministra obrony jeszcze przed wyborami. Dodał, że obrona narodowa jest polską racją stanu i wymaga opracowania narodowego programu. Podkreślił, że Sojusz ma program, który pozwoli wyeliminować słabości i zmienić oblicze polskich sił zbrojnych.

Były wiceminister obrony, europoseł SLD Janusz Zemke zwracał uwagę, że polskie wojsko powinno mieć więcej czasu i więcej pieniędzy na szkolenie. Dodał, że ostatnie 6 lat, to czas niepowodzeń, jeśli chodzi o techniczną modernizację wojska. Sojusz postuluje zatem, by na techniczną modernizację co roku wydawać minimum 25 procent budżetu MON-u. - To dawałoby kwotę 5-6 miliardów złotych - mówił Janusz Zemke. Dodał, że ta techniczna modernizacja powinna skupiać się w trzech obszarach: stworzenie nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, marynarka wojenna i program śmigłowcowy.

Europoseł SLD Marek Siwiec dodał, że należałoby rozmawiać o mandacie międzynarodowych misji wojskowych z udziałem naszych żołnierzy. Wyjaśnił, że przed podjęciem misji powinno być wiadomo, jakie zadania polityczne i militarne są im stawiane. Jego zdaniem, trzeba też uregulować relacje Unia Europejska-NATO oraz NATO-Stany Zjednoczone. Marek Siwiec dodał, że Polska jako państwo graniczne Sojuszu Północnoatlantyckiego powinno rozwijać współpracę militarną z Federacją Rosyjską oraz Ukraina, która do Nato nie chce przystępować.

SLD domaga się też "partnerskiego" porozumienia z żołnierzami na temat systemu emerytalnego. Punktem wyjścia może być ustanowienie minimalnego stażu uprawniający do odejścia na emeryturę - na 25 lat. Minimalny wiek uprawniający do pełnej emerytury to - według Sojuszu - 50 lat. System ten nie obejmowałby żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy są w służbie.

Sojusz chce też podnieść tzw. wskaźnik wynagrodzeń żołnierzy z 2,60 do 2,84 złotych, postuluje też zakończenie misji bojowej w Afganistanie w 2012 roku.

DOSTĘP PREMIUM