"Przekroczyli wszelkie granice podłości". Duda ostro o Sikorskim i Tusku

- Sikorski i Tusk nie tylko przekroczyli wszelkie granice podłości. Układając się z Rosjanami bez wiedzy śp. Prezydenta złamali Konstytucję - piekli się na Twitterze Andrzej Duda, minister z Kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Duda komentuje wywiad, w którym Sikorski przypomniał, że namawiał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby w rocznicę mordu katyńskiego pojechał do Charkowa i Miednoje, a nie do Katynia, gdzie zaproszono już premiera Donalda Tuska.

- Publicznie - w programie Tomasza Lisa - prosiłem prezydenta Kaczyńskiego, aby jechał tego roku do Charkowa i Miednoje. Wiem, że podobnie argumentowali niektórzy jego współpracownicy - powiedział minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla Onet.pl . - Szkoda, że nie usłuchał - stwierdził minister spraw zagranicznych.

Szef MSZ w programie "Tomasz Lis na żywo" 8 lutego 2010 roku mówił, że jego zdaniem lepsze byłoby, gdyby Kaczyński pojechał z wizytą do Charkowa i Miednoje. - Jak prezydent będzie chciał jechać (do Katynia - red.), to pojedzie. Gdybym miał mu osobiście doradzać, to 9 maja, Dzień Zwycięstwa w Moskwie, który będzie uroczystością na szczeblu głów państw - mówił Sikorski.

Dodał, że Tusk i Kaczyński mogliby się "podzielić" pracą. Prezydent mógłby jechać do Charkowa i Miednoje, a zaproszony przez Rosjan Tusk do Katynia . Byłoby zręczniej - mówił szef MSZ na dwa miesiące przed katastrofą w Smoleńsku.

Andrzej Duda, minister w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego, komentuje wywiad w emocjonalnych wpisach na Twitterze: "A dlaczego Sikorski nie informował śp. Prezydenta (Głowy Państwa!), że od września'09 układał się z Rosją w sprawie wizyty PDT (premier Donald Tusk - red.) w Katyniu?!"

I dalej: "Sikorski i PDT (premier Donald Tusk - red.) nie tylko przekroczyli wszelkie granice podłości. Układając się z Rosjanami bez wiedzy śp. Prezydenta złamali Konstytucję. Informowanie Prezydenta o rozmowach z Rosjanami to był obowiązek Sikorskiego wynikający z Konstytucji (Preambuła i art. 133 ust. 3). Sprawa wizyty w Katyniu dotyczyła Jego (Prezydenta- red. ) urzędu i polskiej racji stanu! - pisze Duda.

Zdaniem ministra "wizyta Prezydenta w Katyniu była czymś oczywistym".

Lech Kaczyński z polską delegacją poleciał do Katynia 10 kwietnia na uroczystości rocznicowe, trzy dni po oficjalnej wizycie premiera Donalda Tuska (7 kwietnia).

DOSTĘP PREMIUM