PO odrzuci raport Czumy? Mają ostrzejszą wersję

PO ma już prawie gotową nową wersję raportu komisji naciskowej - ustalił dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki. Jest ona dużo ostrzejsza od raportu Andrzeja Czumy. Możliwe więc, że komisja przyjmie nową wersję raportu, a raport Czumy zostanie odrzucony.

Według nowej wersji raportu, czyli tzw. zdania odrębnego, w czasach rządów PiS służby specjalne podejmowały działania z motywacji politycznej. Dwójka posłów PO, którzy przygotowali nowy raport, napisała, że "PiSowskie specsłużby kierowane były przez polityków i de facto działały z politycznych pobudek" - podaje RMF FM.

Według posłów PO można podejrzewać, że ekipa rządząca naruszała konstytucyjne zasady legalizmu i równego traktowania obywateli. Platforma cały czas waha się, czy w raporcie zawrzeć wniosek o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Decyzja w tej sprawie ma być podjęta w najbliższym czasie.

Komisja odrzuci raport Czumy?

Czuma w swoim raporcie bardzo łagodnie ocenił rządy PiS i stwierdził, że żadnych nacisków na służby specjalne nie było. Publikacja raportu spotkała się z jawnym zadowoleniem PiS i zaskoczeniem, a wręcz oburzeniem niektórych członków PO i pozostałych partii. Jeśli PO udałoby się przekonać do nowej wersji raportu posłów SLD i PSL, wówczas raport Czumy udałoby się odrzucić.

Obecnie w skład komisji naciskowej wchodzi trzech członków PO: Andrzej Czuma, Krzysztof Brejza i Agnieszka Hanajczyk, dwóch członków PiS: Marzena Wróbel i Arkadiusz Mularczyk, oraz po jednej osobie z pozostałych partii: Stanisław Witaszczyk z PSL i Janusz Krasoń z SLD.

Głosowanie nad raportem komisji naciskowej odbędzie się 24 sierpnia. Jeśli za nową wersją raportu zagłosowaliby Brejca, Hanajczyk, Witaszczyk i Krasoń, wówczas zostałaby ona przyjęta.

Konrad Piasecki sprecyzował później na Twitterze: "Ponieważ dostaję pytania nt. technikaliów - PO będzie próbowała przyjąć nową wersję raportu komisji naciskowej jako poprawkę do proj. Czumy".

Komentarze, sondaże, opinie . Obserwuj wybory na Facebooku >>

DOSTĘP PREMIUM