Wybory 2011. Nowicka "dwójką" Ruchu Palikota w Warszawie

Szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka będzie "dwójką" w Warszawie na liście Ruchu Palikota - poinformował Janusz Palikot, który otworzy listę w stolicy.

- Pani Wanda Nowicka to chyba najbardziej znana w Polsce osoba jeśli chodzi o walkę o prawa kobiet. Jest to dla nas straszne wyróżnienie i też rodzaj takiego zobowiązania - mówił szef Ruchu.

Nowicka mówiła z kolei, że nie była to dla niej łatwa decyzja, a dużą rolę przy jej podjęciu odegrał działacz Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń ("jedynka" Ruchu Palikota w Gdyni) i Magdalena Środa, filozof i etyk. - Ale zdecydowałam się i w tej chwili bardzo się z tego cieszę. Nie boję się wyzwań - zaznaczyła.

Jak oświadczyła, zdecydowała się, bo "wierzy, że lepsza Polska jest możliwa". Wyjaśniła, że gdy mówi o "lepszej Polsce", ma na myśli kraj, w którym kobiety i mężczyźni mają równe prawa, "w którym kobiety odzyskają możliwość decydowania o wszystkich aspektach swojego życia osobistego, a w szczególności o własnej płodności", a także w którym kobiety nie będą musiały rezygnować z macierzyństwa, bo nie stać ich na urodzenie i wychowanie dziecka.

- Młode Polki muszą mieć dostęp do wszelkich możliwych metod kontrolowania własnej płodności. (...) Mam również na myśli taką Polskę, w której nie będzie obowiązywało jedno z najbardziej restrykcyjnych ustawodawstw dotyczących przerywania ciąży - wyliczała Nowicka. Jak mówiła, wierzy też iż jest możliwa Polska, w której m.in. niepłodne pary będą mogły "korzystać z bezpłatnego leczenia choroby bezpłodności, a w szczególności będą miały bezpłatny dostęp do leczenia metodą in vitro". Podkreśliła też, że młodzież powinna mieć dostęp do edukacji seksualnej.

Nowicka: SLD nie jest partią wiarygodną

Nowicka, która wcześniej zrezygnowała z kandydowania z list SLD, pytana była także, czy Sojusz reprezentuje postulaty, które wymieniła. - Partia Napieralskiego była w Sejmie od blisko 20 lat, była też i w rządzie przez wiele lat - i żadnego z tych postulatów nie zrealizowała - odparła. Jak dodała, wydaje jej się, iż obecny SLD "nie jest partią wiarygodną".

Palikot zapowiedział, że we wtorek odbędzie się konferencja prasowa jego ugrupowania i Roberta Biedronia (także wystartuje z list Ruchu Palikota po wcześniejszej rezygnacji z kandydowania z SLD); w czwartek Ruch zaprezentuje nowy spot wyborczy.

W piątek - jak mówił - odbędzie się konferencja z "nietypowym kandydatem" Ruchu. Szef ugrupowania wyjaśnił, że chodzi o "człowieka skazanego prawomocnym wyrokiem", który będzie kandydował z list Ruchu Palikota, "żeby zaprotestować przeciwko pewnego rodzaju nadużywaniu prawa w Polsce i karania w Polsce".

Listy Palikota: Leszczyński, Kaczmarek...

W zeszłym tygodniu Palikot zapowiedział, że z list wyborczych jego ruchu będą wystartują m.in. dziennikarz muzyczny Robert Leszczyński w Olsztynie, olimpijczyk z Sydney, pływak Marcin Kaczmarek w Warszawie, zawodniczka fitness Elżbieta Borecka-Brzózka w Częstochowie. Palikot poinformował równocześnie, że trwają konsultacje na temat startu z list Ruchu z Robertem Biedroniem i Wandą Nowicką, którzy zrezygnowali z ubiegania się o mandaty z list SLD.

Wanda Nowicka, działaczka ruchów feministycznych i członkini Rady programowej Kongresu Kobiet, miała obiecane trzecie miejsce na warszawskiej liście Sojuszu i o przesunięciu na czwarte miejsce dowiedziała się SMS-em . Oburzona w ten sam sposób poinformowała SLD o swojej rezygnacji. Równie nieprzyjemnie co Nowicka rozmowy z SLD zakończył Robert Biedroń, działacz Kampanii Przeciw Homofobii, który miał startować z pierwszego miejsca na gdańskiej liście Sojuszu. Jednak ostatecznie przypadło ono Leszkowi Millerowi.

Komentarze, sondaże, opinie . Obserwuj wybory na Facebooku >>

DOSTĘP PREMIUM