Prezydent zawetował ustawę o GMO. Naukowcy: Nie ma się czego bać

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie, zawierającą kontrowersyjne przepisy dotyczące żywności genetycznie modyfikowanej. Ekolodzy się cieszą, a naukowcy tłumaczą, że genetycznie modyfikowane rośliny nie są groźne, a strach przed nimi wynika z niewiedzy.

Na konferencji prezydent długo podkreślał, że zgodnie z badaniami naukowymi strach przed żywnością modyfikowaną genetycznie jest nieuzasadniony. Mimo wszystko jednak zawetował ustawę. Uzasadniając swój wybór podkreślił, że po pierwsze polskie prawo już nie jest sprzeczne z unijnym, co uzasadniałoby konkretne zapisy nowej ustawy, a po drugie - opinia publiczna nie jest przekonana do nowej ustawy. Jak stwierdził Komorowski, przed przyjęciem przepisów dotyczących GMO należy skonsultować zainteresowane tą sprawą strony, ale też uruchomić debatę publiczną, aby rozładować lęki.

Będzie własny projekt prezydenta. Bez przepisów o GMO

Komorowski zapowiedział, że jeżeli parlament przyjmie jego weto, natychmiast złoży w Sejmie projekt takiej samej ustawy, jednak bez przepisów dotyczących roślin modyfikowanych genetycznie. - Wraz z moim wetem składam deklarację: jeżeli parlament przyjmie moje weto, to w trybie natychmiastowym skieruję do parlamentu, jako inicjatywę prezydencką, ustawę o nasiennictwie bez tych zapisów dotyczących GMO, jako ustawę zupełnie niekontrowersyjną, a pożyteczną i niewątpliwie oczekiwaną - oświadczył Komorowski. Wyraził nadzieję na to, że taki projekt mógłby być przyjęty jeszcze przed wyborami. Dodał, że jeśli okazałoby się to niemożliwe, taką samą operację jest skłonny powtórzyć po wyborach.

Eksperci: Po co to weto? GMO nie jest groźne

Decyzję prezydenta skrytykowali eksperci. Skąd strach przed GMO? - Z niewiedzy - skomentował w TVN24 prof. Piotr Węgleński, biolog, b. rektor UW. - GMO to wszystkie modyfikowane genetycznie organizmy: jemy modyfikowane jedzenie, nosimy ubrania z modyfikowanej bawełny. Gdybyśmy z tego zrezygnowali, stalibyśmy się krajem ubóstwa. Nie ma się czego bać - mówił. Eksperci ze studia TVN24 zgodnie mówili, że każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie, badać m.in. skąd pochodzą rośliny. - Ale nie mamy praktycznie ani jednej rośliny-warzywa, które przez 10 tys. lat nie byłoby zmienione. Ziemniaki, zboża... To wszystko było modyfikowane przez pokolenia rolników. Teraz tylko mamy technologię, by te zmiany wprowadzać szybciej - podkreślał prof. Węgleński.

Kontrowersyjna ustawa

Uchwalona przez Sejm w lipcu rządowa ustawa o nasiennictwie podczas całego okresu procedowania w parlamencie wzbudzała kontrowersje. Bo genetycznie modyfikowana żywność dzieli Polaków. Ekolodzy widzą w niej zagrożenie, przeciwko przyjmowaniu ustawy o GMO w obecnej wersji odbyło się już kilka protestów . Według złożonej m.in. z ekologów koalicji Polska Wolna od GMO w ustawie zabrakło precyzyjnego zakazu pozyskiwania z zagranicy nasion genetycznie modyfikowanych na potrzeby własne plantatora. Uczestnicy protestów twierdzili za to, że znajdują się w niej zapisy, które umożliwiają wprowadzenie w Polsce "tylnymi drzwiami" upraw genetycznie modyfikowanych roślin , tzw. roślin transgenicznych.

Ekolodzy: ustawa wprowadza GMO. PO: nieprawda

Zawetowana ustawa nie regulowała upraw genetycznie modyfikowanych. Określała tylko tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian roślin. Przepis ustawy, który budził kontrowersje, dotyczył możliwości rejestracji odmian transgenicznych. Brzmiał następująco: "Do obrotu dopuszcza się materiał siewny odmian genetycznie modyfikowanych, jeżeli modyfikacja wprowadzona do odmiany jest dopuszczona do obrotu z przeznaczeniem do uprawy na podstawie decyzji właściwego organu UE". Ministerstwo Rolnictwa tłumaczyło, że w ustawie znalazł się, bo tego wymaga unijne prawo - został on z powodu orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Tusk: zrozumiem prezydenta, jeśli zawetuje ustawę

Premier Donald Tusk powiedział kilka dni temu, że zrozumie prezydenta zarówno jeśli podpisze ustawę o nasiennictwie, jak i gdy tego nie zrobi. Tusk dodał, że nikt nie jest za tym, by polski rynek zalała żywność GMO, ale też nikt nie chce, by polskie rolnictwo straciło konkurencyjność na rzecz tych, którzy używają produktów genetycznie modyfikowanych - czyli np. soi, kukurydzy do produkcji pasz dla trzody czy kurczaków.

PiS przeciwne: Tu jest wiele znaków zapytania

Weta chcieli Zieloni, SLD oraz PiS. - Jesteśmy przeciwni jeśli chodzi o żywność. (...) Jesteśmy przekonani, że nie ma pewności co do tego, jakie będą tego konsekwencje dla ludzi i dla przyrody. Tutaj jest tyle znaków zapytania, że warto jednak zachować dystans i nie ryzykować. Bo nagle może stać się coś takiego, nad czym po prostu całkowicie nie zapanujemy. Mówię tutaj o całej ludzkości - mówił niedawno Jarosław Kaczyński. O weto apelowali też na profilu prezydenta na Facebooku internauci zachęceni przez Greenpeace.

Co to jest GMO?

Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) to organizmy, których materiał genetyczny (DNA lub RNA) zmieniono za pomocą technik biologii molekularnej. Najczęściej modyfikacja polega na włączeniu do genomu zmienianego organizmu obcego genu, np. pochodzącego od innego gatunku. W ten sposób powstaje zupełnie nowy gatunek, wyposażony w nową cechę. W przypadku roślin może to być odporność na konkretne środki chwastobójcze lub na pasożyty.

Ekolodzy: GMO szkodliwe dla polskich rolników

Ekolodzy podnoszą też, że ustawa jest niezgodna z interesami polskich rolników, za to zgodna z interesami wielkich koncernów, które mają opatentowane nasiona GMO i metody ich uzyskiwania. Według Agnieszki Grzybek z Zielonych 2004 grozi to tzw. zjawiskiem patentowania żywności.

DOSTĘP PREMIUM