Wybory 2011. PiS skończyło bojkot programu Olejnik. W studiu stawił się... Hofman

Po dokładnie sześciu miesiącach bojkotu polityk PiS-u pojawił się w niedzielnym programie Moniki Olejnik w Radiu Zet. Do studia przyszedł rzecznik partii Adam Hofman i od razu musiał tłumaczyć się z wypowiedzi na temat PSL, którą Donald Tusk nazwał skandaliczną.

Hofman: Nie będzie już "Huzia na Józia"

Bojkot programu "7 dzień tygodnia" rozpoczął dokładnie 27 lutego Mariusz Błaszczak, który podczas audycji na żywo skarżył się, że jest "poddawany presji" i wyszedł ze studia, a następnie wysłał list do Rady Etyki Mediów zarzucając Monice Olejnik brak etyki dziennikarskie i brak obiektywizmu. Kilka dni później wszyscy politycy PiS otrzymali SMS-a z informacją o bojkocie programu: "Szanowni Państwo w związku ze sprzecznym z zasadami dziennikarskiego obiektywizmu prowadzeniem audycji 7. dzień tygodnia przez panią M. Olejnik zwracam się o nieprzyjmowanie zaproszeń do tego programu. Rzecznik PiS, A. Hofman".

Olejnik: Mam nadzieję, że nie będzie scysji

- Prawo i Sprawiedliwość wróciło do nas po długiej nieobecności - rozpoczęła Monika Olejnik pierwszy program po wakacjach. - Mam nadzieje, że nie będzie takich scysji jak drzewiej bywało - zwróciła się do rzecznika PiS. - Pani redaktor według umowy zapewnia, że nie będzie już "huzia na Józia" - mówił z nadzieją Adam Hofman, ale już po chwili musiał się tłumaczyć ze swoich słów na temat polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Słowa Hofmana o PSL - temat numer 1

Kontrowersyjna wypowiedź posła PiS-u padła już kilka dni temu: - Z PSL-em to jest tak, że te chłopy wyjechali ze swoich miasteczek, wsi, trafili do Warszawy. Zdziczeli, zbaranieli: tańczą, śpiewają, głosują za ustawami np. (...) za związkami partnerskimi. Chłopy wyjechały ze wsi i kompletnie im odbiło - mówił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości w reakcji na wyborczy teledysk ludowców , w którym politycy tej partii tańczą do skocznej muzyki.

Do soboty słowa Hofmana zostawały niezauważone, ale podczas wizyty we Wrocławiu odniósł się do nich premier Tusk . Nazwał je "absolutnym skandalem" i powiedział, że "dla takich ludzi jak pan poseł Hofman nie powinno być miejsca w partii, która mówi coś o sprawiedliwości i prawie, bo ludzie nie mają prawa z taką pogardą wypowiadać się o innych ludziach". O sprawie zrobiło się głośno i odciągnęła ona nieco uwagę od wrocławskiej konwencji PiS, na której Jarosław Kaczyński prezentował liderów list wyborczych tej partii.

Hofman: Nie cofam. jestem zaskoczony

- Nie cofam tego co powiedziałem - zareagował Hofman w programie Moniki Olejnik. - Jestem zaskoczony. To co zrobił Donald Tusk to szczyt manipulacji i cynizmu - skomentował reprymendę premiera. - Jak się miało w partii Palikota, to trzeba uważać z takimi słowami. Premier użył mojej wypowiedzi jako "przykrywki" do konwencji PiS - mówił. Wyjaśnił, że jego wypowiedź dotyczyła tylko polityków PSL a nie wszystkich chłopów. - Jest mi przykro jeśli kogoś uraziłem - mówił. Obecnemu w studiu Stanisławowi Żelichowskiemu z PSL wytknął, że głosował za legalizacją miękkich narkotyków, a całemu PSL-owi, że "odchodzi od ideałów polskiej wsi".

"To trzeba leczyć", "Kompletna głupota"

- To trzeba leczyć, a nie karać - skomentował słowa Hofmana Stanisław Żelichowski. - Czasami ktoś powie jedno słowo za dużo. Jeśli ma chociaż namiastkę kultury osobistej, to przeprosi. Jeśli nie przeprasza, to znaczy, że na wszelkie wychowanie jest już za późno. - Tu chodzi o zwykłe niekulturalne słowa. Nie powinniśmy używać takiego języka - wtórował mu Stanisław Wziątek z SLD. Elżbieta Jakubiak skomentowała krótko: - Kompletna głupota.

Obecny w studiu rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że po wypowiedzi Hofmana "odetchnął z ulgą". - Kiedy dowiedziałem się, że PiS wraca do "7 dnia tygodnia" i będzie tu osobiście Adam Hofman, to pomyślałem, że ze poszli po rozum do głowy i zacznie od przeprosin,. Tak się nie stało. Każdy ma prawo do błędu. Zwykłe ludzkie przepraszam byłoby na miejscu. Ale oddycham z ulgą, bo widzę, że PiS dalej pójdzie tą drogą, a z punktu widzenia innych partii, to dobra droga. - zakończył.

Komentarze, sondaże, opinie . Obserwuj wybory na Facebooku >>

Kto na jedynkach? Gwiazdy list wyborczych PiS [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM