Wybory 2011. 6 debat w 5 tygodni. Pierwsza już w ten piątek. Bez PiS

Przedstawiciele PO, SLD, PSL i PJN porozumieli się w sprawie organizacji debat przed wyborami. Chcą przeprowadzenia 6 debat w ciągu najbliższych 5 tygodni. Pierwsza, poświęcona służbie zdrowia i opiece społecznej, ma odbyć się już w ten piątek. PiS nie zamierza brać w nich udziału.

SLD: Warunki PiS ws. debaty są nie do przyjęcia

- Do końca kampanii mamy 5 tygodni, chcemy w tym czasie przeprowadzić 6 debat. W każdy piątek poczynając od najbliższego odbywać się będą debaty eksperckie, a w ostatnim tygodniu przed wyborami zorganizowana zostanie debata liderów - zapowiedział Stanisław Wziątek z SLD po spotkaniu szefów sztabów.

Cykle debat ma otworzyć w ten piątek debata poświęcona służbie zdrowia i polityce społecznej. W kolejne piątki przedstawiciele czterech partii będą rozmawiać o infrastrukturze i polityce regionalnej, gospodarce i stanie finansów publicznych, polityce zagranicznej oraz o rolnictwie i sprawach wsi. Na szóstej debacie, w ostatnim tygodniu przed wyborami, spotkają się liderzy partii.

Równy dostęp, neutralny grunt

Na spotkaniu szefów sztabów ustalono, że media powinny mieć jednakowy dostęp do debat i najlepiej, żeby same ustaliły między sobą, jaka stacja miałaby być gospodarzem debat, dając sygnał do dyspozycji innym stacjom. Politycy zapowiedzieli, że jeżeli żadna z telewizji nie podejmie się zorganizowania debat, to oni sami zaproponują miejsce neutralne jak np. Biblioteka Uniwersytecka. Szefowie sztabów ustalili też, że debaty powinny odbywać się o godzinie 20, żeby jak najwięcej osób mogło je obejrzeć.

W spotkaniu w Sejmie udział wzięli: Jacek Protasiewicz (PO), Eugeniusz Grzeszczak (PSL), Stanisław Wziątek (SLD) i Tomasz Dudziński (PJN). Przyszedł na nie także sztabu PiS Tomasz Poręba, ale opuścił je przed zakończeniem.

"PiS sam się wyeliminował"

- Prawo i Sprawiedliwość dość jednoznacznie wypowiedziało się, że nie chce dyskutować

PiS sam się wyeliminował - ocenił zachowanie Poręby szef sztabu SLD. Jednak szef sztabu PiS przekonuje, że Prawo i Sprawiedliwość gotowe są do rozmów.

- Podczas spotkania przekazałem szefom innych sztabów, że PiS konsekwentnie oczekuje debaty z przedstawicielami koalicji rządzącej - PO i PSL. Tę debatę proponujemy zorganizować w naszym centrum programowym na Nowogrodzkiej (siedziba PiS w Warszawie) - powiedział Tomasz Poręba dziennikarzom po opuszczeniu spotkania.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM