Miller w TOK FM: Konstytucja musi być ważniejsza niż ewangelia [WIDEO]

- Jeśli Kościół chce ewangelizować, niech robi to za pomocą metod, które nie mają nic wspólnego z presją na ustawodawstwo - powiedział były premier Leszek Miller, podkreślając, że SLD jest za ścisłym rozdziałem działań Kościoła i państwa. W Poranku Radia TOK FM bronił się też przed zarzutami lewicowych działaczy, że jest seksistą.

- Konstytucja musi być ważniejsza niż ewangelia. Religii nie powinno się uprawiać w instytucjach państwowych. Oddajmy cesarzowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie - tak Leszek Miller udowadniał, że SLD chce strzec rozdziału działań Kościoła od państwa. Miller startuje do wyborów z pierwszego miejsca w Gdyni.

''Sojusz Palikota z Urbanem? To nowa jakość w polityce''

- Ścigający was w sondażach i sprzymierzony z Urbanem Palikot uważa, że jesteście za mało antyklerykalni. Wanda Nowicka sugeruje, że nie mieliście odwagi przeforsować liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, a niechęć do wojny z Kościołem w przededniu wstąpienia do UE była jedynie wymówką - przytaczała krytykę lewicowych polityków Dominika Wielowieyska.

- O ustawie antyaborcyjnej to mit. W 1996 roku, gdy nowelizację podpisał prezydent Kwaśniewski, to Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest niezgodna z Konstytucją. Wygląda na to, że TK na zawsze zamknął drogę do liberalizacji tej ustawy. Bo jeśli orzekł tak w przypadku dość płytkiej zmiany, nadal będzie tak głosił - powiedział Leszek Miller.

- Chyba, że skład będzie inny - wtrąciła Wielowieyska, przytaczając argument Wandy Nowickiej.

- Wolałbym, żeby interpretacja konstytucji nie zależała od Trybunału, ale od prawa - odparł Miller.

Miller: pan Biedroń jest rozżalony

Przeciwnikiem Millera w zbliżających się wyborach będzie działacz Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń, który startuje z pierwszego miejsca listy Ruchu Palikota. Z Gdynią związana była też Izabela Jaruga-Nowacka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

- Iza pewnie przewraca się w grobie, gdy słyszy słowa Leszka Millera, że będzie odwoływał się do jej spuścizny. Niedopuszczalne, żeby tak próbować manipulować opinią publiczną. Miller zasłynął przecież z seksistowskich wypowiedzi, ignorancji w sprawach równego traktowania kobiet i mężczyzn - tak Biedroń ostrzegał mieszkańców Pomorza przed "ściemą Millera" .

Były premier się bronił: - Bardzo blisko współpracowałem Z Jarugą-Nowacką. Gdybym się z nią nie zgadzał, nie byłaby ministrem w moim rządzie. W gąszczu walki politycznej ludzie mówią różne rzeczy. Na pewno Biedroń jest rozżalony. Gdyby miał jedynkę gdzieś na listach SLD, to wychwalałby SLD pod niebiosa - powiedział odnosząc się do głośnej rezygnacji działacza KPH z miejsca na liście wyborczej Sojuszu.

Biedroń: Zostałem oszukany przez SLD>>>

''Przygnębia mnie szary, sztampowy język polskiej polityki''

Mężne serce w kształtnej piersi? "Bardzo trafne określenie"

- Nie tylko on uważa pana za homofoba i seksistę. W wypowiedziach dotyczących Aleksandry Jakubowskiej bez przerwy był obecny podtekst erotyczny i było to interpretowane jako seksistowskie podejście - przypominała Dominika Wielowieyska.

- Aleksandrze Jakubowskiej powiedziałem, że ma mężne serce w kształtnej piersi i chętnie to powtórzę po raz setny albo tysięczny. Uważam to za bardzo trafne określenie i nie widzę w tym żadnego seksistowskiego podtekstu. Przygnębia mnie w polityce polskiej język sztampowy, szary, czasem brudny, więc każdy kto się posługuje innym językiem, zasługuje na względy a nie na naganę - powiedział Miller.

''TK zamknął drogę do nowelizacji ustawy antyaborcyjnej''

Palikot w TOK FM: Urban jest bardziej moralny niż Kaczyński. Bo nic nie udaje

Kto na jedynkach Liderzy list PiS na zdjęciach>>

 

Wszystko o wyborach także w Twojej komórce. M.tokfm.pl>>

Mężne serce w kształtnej piersi - czy taki komentarz jest seksistowski?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM