"Tusk nie znosi Lisa, a Sikorski miewa dziwne humory" [Palikot o kulisach PO]

Tusk autentycznie nie znosi Tomasza Lisa, a Monikę Olejnik uważa za koniunkturalistkę - pisze Janusz Palikot w swojej książce. Były poseł twierdzi, że Radosław Sikorski ma patologiczną osobowość. Mimo, że krytykuje jego dziwne humory uważa, że byłby on lepszym prezydentem, szczególnie jeśli chodzi o jego wizerunek za granicą.

Te, i inne pikantne, fragmenty nowej książki Palikota cytuje Tomasz Machała, reporter Polsatu, w serwisie internetowym: www.kampanianazywo.pl . Książka, a raczej wywiad rzeka byłego posła z Anną Wojciechowską ukazała się nakładem wydawnictwa "Czerwone i czarne". Palikot mówi w niej m.in. o Donaldzie Tusku, Bronisławie Komorowskim i Radosławie Sikorskim. Autor porusza też temat najważniejszych wydarzeń tej kadencji i pisze o stosunku PO do mediów.

Medialne sympatie Tuska

Zdaniem Palikota, Tusk i jego ekipa mieli jedną obsesję. Było nią odwracanie uwagi dziennikarzy i naprowadzanie ich na pożądane tematy. Każdego dnia starano się wykreować i podrzucić mediom jakiś temat, by sprawy trudne zeszły na dalszy plan . Media "łykały" praktycznie wszystko. Konrad Piasecki, czy kilku innych znanych dziennikarzy TVN, dali się nieraz wrobić ekipie Tuska - pisze były poseł. Jego zdaniem premier nie różnił się niczym od Jarosława Kaczyńskiego, jeśli chodzi o krytyczny stosunek do mediów. Tuska uważał, że media działają przeciwko Platformie, a "Gazeta Wyborcza" popierała lewicę, nie PO.

Z dziennikarzy Tusk darzył sympatią Janinę Paradowską. - Janka zawsze przyzwoicie się zachowa - mawiał premier. Bardzo dobrze wypowiadał się również o Jarosławie Kuźniarze.

Na temat sympatii i antypatii premiera Palikot pisze: "Resztę dziennikarzy dzielił na dwa obozy: obóz SLD i pampersów. Monikę Olejnik uważa za koniunkturalistkę. Momentami było dla mnie wręcz szokujące, z jakimi negatywnymi emocjami wypowiadał się o Tomaszu Lisie. Autentycznie go nie znosi".

Palikot o Sikorskim: Radek może kompletnie odjechać

Tomasz Machała przedstawia również kilku fragmentów książki, w których Palikot pisze o swoim stosunku do Radosława Sikorskiego. W jednym z nich Palikot chwali sobie debaty z Sikorskim, które uważa za wspaniałe. Jego zdaniem minister ma rzeczywiście własne poglądy, a poczucie humoru rodem z Monty Pytona.

Równocześnie jednak byłego posła niepokoją niektóre zachowania ministra. - Jest coś patologicznego w jego osobowości. Jest jakby zawsze na granicy równowagi psychicznej. Miewa dziwne humory. Ma w sobie jaką tajemnicę, coś nieprzeniknionego. Tak samo myślał Donald Tusk. Również się obawiał, że Radek może kompletnie odjechać - dodaje.

Palikot z niesmakiem wypowiada się na temat stosunku Sikorskiego do kobiet. Minister spraw zagranicznych ma je nazywać "skandalicznymi i wulgarnymi". "Ten człowiek jest jakiś dziki" - napisał Palikot. Poglądy te nie przeszkadzają mu jednak spekulować, że Sikorski myśli o skoku na fotel prezydenta. Mimo, że krytykuje jego zachowania uważa, że byłby on lepszym prezydentem i "dobrodziejstwem wizerunkowym dla kraju" za granicą.

Tomasz Machała zapowiada kolejne fragmenty poświęcone poglądom Palikota. Zamieszczone w serwisie: www.kampaniannazywo.pl będą miedzy innymi poświęcone Kościołowi, ślubie Donalda Tuska i Grzegorzowi Schetynie.

TOK FM PREMIUM