Wybory 2011. Debata o dyplomacji. Co oni mówili o... [WYPOWIEDZI W SKRÓCIE]
DEBATA. TU ZOBACZYSZ SKRÓT WIDEO >>
[REAKCJA POLSKICH WŁADZ NA KATASTROFĘ W SMOLEŃSKU]
Paweł Kowal : Były błędy przy wyborze podstawy prawnej badania katastrofy. Przed katastrofą polityka zagraniczna była rozdarta, oparta na konflikcie. Trzeba wrócić do jednej polityki zagranicznej.
Marek Siwiec : Po katastrofie widoczny był brak współpracy instytucji po polskiej stronie, brak koordynacji. Ubolewa, że stosunki z Rosją dotyczą teraz tylko katastrofy smoleńskiej.
Radosław Sikorski : Katastrofa zdarzyła się na terytorium Rosji, więc to do tego kraju należała jurysdykcja w badaniu wypadku. Zarówno w Rosji jak i w Polsce pracowały komisje; w dalszym ciągu toczą się śledztwa prokuratorskie. Mamy pełną wiedzę o tym wypadku. Przybycia Putina do Katynia miało duże znaczenie polityczne.
Jarosław Kalinowski : Zarzut o złą podstawę prawną, w oparciu o którą toczyło się badanie katastrofy, jest niewłaściwy. Najsmutniejsze było to, że wokół tragedii wyzwoliły się w kraju niezdrowe i niedobre emocje. Fakt, iż rosyjska komisja badająca ten wypadek zakończyła prace wcześniej niż polska był niekorzystne dla wizerunku Polski.
[DECYZJA O WYSŁANIU POLSKICH WOJSK DO IRAKU]
Marek Siwiec : Decyzja służyła pozycji Polski. Obecny rząd czerpie z tego pełnymi rękami. "Tamte decyzje zapadały w cieniu dymów Manhattanu, krótko po zamachu na WTC. To był moment historyczny. USA poprosiły nas o pomoc, zrobiliśmy to, bo dużo im zawdzięczamy.
Radosław Sikorski : To była wojna z wyboru. USA zapłaciły zbyt dużą cenę. Dziś okazuje się, że nie bardzo je było na to stać i jeszcze przez wiele lat będą płacić za ekonomiczne skutki decyzji.
[WEJŚCIE POLSKI DO STREFY EURO]
Jarosław Kalinowski : To nie jest dobry moment. Polska, nawet nie będąc w strefie euro, powinna mieć wpływ na decyzje gospodarcze UE. "Być na równi z innymi".
Radosław Sikorski : Jeśli chcemy być w kręgu euro musimy przyjąć tę walutę, ale na razie nie jest na to czas. Zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, że wejdziemy do strefy euro, pozostaje tylko kwestia "kiedy i po jakim kursie".
[SYTUACJA POLSKICH SZKÓŁ NA LITWIE]
Radosław Sikorski : Rząd w ciągu miesiąca przekaże warte 1000 złotych wyprawki dla polskich uczniów na Litwie. Będą szkolenia w Polsce i laptopy dla nauczycieli - "dzisiaj podjąłem decyzję". Polska będzie dbać o to, aby Polacy na Litwie mogli utrzymać swoją tożsamość.
Jarosław Kalinowski : Zbyt mało robimy na forum UE ws. mniejszości.
[GAZOCIĄG PÓŁNOCNY I POLITYKA ENERGETYCZNA]
Radosław Sikorski : Budujemy gazoport, rozwijamy gaz łupkowy. Statki przywożące gaz do Polski nie będą miały problemów z wpłynięciem do polskich portów. Uzyskaliśmy zagłębienie na ponad 20 kilometrach, które spowoduje, że gazowce wpłyną do gazoportu w Świnoujściu na głównym torze podejściowym.
Paweł Kowal : Angela Merkel mówiła, iż jeśli port w Świnoujściu miałby się rozwijać, to mogą być problemy. To znaczy, że bierze je pod uwagę. Słowo kanclerz Niemiec jest cenne, ale jeśli Polska ma chronić interesy, to powinniśmy zabezpieczyć się odpowiednią umową. "Uciekajmy się do prawa, a nie do emocji".
Jarosław Kalinowski : Jesteśmy na etapie burzliwej dyskusji, że polski gaz z łupków narusza interesy wielu osób i instytucji. W PE będzie wielka przepychanka. Musimy szukać sojuszników. Analizy geologów wykazują, że eksploatacja łupków nie zagraża środowisku. Łupki to "dla Polski wielka szansa i wierzę, że z niej skorzystamy".
[POLITYKA WOBEC PALESTYNY]
Paweł Kowal : W kwestii poparcia Palestyny w jej dążeniu, by stać się pełnoprawnym członkiem ONZ, konieczne wspólne stanowisko UE. Powstanie nowego państwa nie powinno być źródłem konfliktów i kłopotów. "Jestem za tym, żeby tę sprawę, szczególnie, kiedy pełnimy prezydencję, ustalać w konsensusie".
Radosław Sikorski : Polska działa na rzecz wspólnego stanowiska europejskiego. Nie ma jeszcze propozycji, aby Palestyna stała się pełnym członkiem ONZ, jest mowa raczej o statusie obserwatora. Trwają bardzo intensywne ustalenia w tej sprawie.
Marek Siwiec : Warto odbyć rozmowę międzypartyjną i wypracować wspólne stanowisko. "To jest apel do pana Sikorskiego, ale sądzę, że decyzja powinna zapaść znacznie wyżej, że powinien się w to włączyć prezydent".
Jarosław Kalinowski : Wspólnego stanowiska UE raczej nie będzie. Ale: "Ja sympatiami jestem po stronie przyszłego państwa palestyńskiego".
[KONTRAKT GAZOWY Z ROSJĄ]
Jarosław Kalinowski : Podpisany przez Waldemara Pawlaka kontrakt jest korzystny dla Polski. Polacy płacą za gaz najwięcej w Europie? To PiS, w 2006 r., zgodził się na 10-procentową podwyżkę ceny gazu. Kontrakt wynegocjowany przez rząd jest standardowy, a cena uzależniona od ceny ropy naftowej.
Radosław Sikorski : Kontrakt korzystny. "On nam dał giętkość, możemy brać gazu więcej lub mniej". Polska uzyskała kontrolę zarządczą nad gazociągiem.
Marek Siwiec : Trzecim priorytetem polskiej prezydencji było bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne. Ironicznie: Najważniejszym wydarzeniem, które miało miejsce w ramach tych priorytetów, było to, że Władimir Putin rozpoczął napełnianie Nord Streamu gazem.
Paweł Kowal : Rosyjski gaz w Polsce jest najdroższy. W trakcie negocjacji kontraktu ingerować w niego musiała UE. Nie miała innego wyjścia.
-
Próbowali zakłócić pokaz "Zielonej granicy". "Grupa chuliganów z wicemarszałkiem województwa"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Łódzka odsłona afery wizowej. Szczerba o "załatwiaczach". "To nas przeraziło"
-
"Schudłem 20 kilo, kaszlałem. Nie miałem pojęcia, że to gruźlica". Liczba zakażeń "rośnie i rośnie"
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
- Zaskakująca reakcja Mariusza Kamińskiego na atak na Borysa Budkę w Katowicach
- PiS przeszarżował z hejtem na "Zieloną Granicę"? "Potworna, prymitywna manipulacja"
- Rozpierducha. I podłość, czyli Duda - prezydent niektórych Polaków [629. Lista Przebojów TOK FM]
- Trójkąt polsko - ukraińsko - niderlandzki. Multikulturową układankę otwiera Jerzy Nemirycz
- Płonie sala weselna w Pruszkowie. Pożar wybuchł w trakcie imprezy